Wtorek, 26 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Wyjątkowy przewodnik po muzyce. „Poradnik melomana” w sprzedaży

Data publikacji: 16 grudnia 2020 r. 14:29
Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia 2020 r. 14:29
Wyjątkowy przewodnik po muzyce. „Poradnik melomana” w sprzedaży
Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie  

„Poradnik melomana czyli sztuka dygresji Maestro Waleriana”, autorstwa Waleriana Pawłowskiego, to najnowsza książka wydana przez szczecińską filharmonię. To ostatnie dzieło wspaniałego szczecinianina, muzyka i pedagoga, można kupić w sklepie internetowym tej instytucji.

Walerian Pawłowski urodził się w Kielcach, dzieciństwo i młodość spędził w Poznaniu, okupację wraz z matką przeżył w Krakowie, gdzie też ukończył studia muzyczne. Od 1954 roku aż do śmierci związany był ze Szczecinem. Przed szczecińską publicznością zadebiutował w tym samym roku, dyrygując „Eroiką” Ludwiga van Beethovena, i od tej pory wpisał się w muzyczny krajobraz miasta. Artysta realizował się nie tylko jako dyrygent i kompozytor. Był autorem muzyki do wielu słuchowisk radiowych i spektakli, m.in. do „Otella” Szekspira i „Wyzwolenia” Wyspiańskiego, utworów scenicznych oraz książek o muzyce, m.in. „Na krzywej pięciolinii”, „Takty i nietakty”, „Muzyka i miłość”. Przez wiele lat redagował w „Kurierze Szczecińskim” rubrykę pt. „Walerianowe Kropelki”, w której wspominał swoją działalność artystyczną. Miał wiele pasji, m.in. fotografię, film, sport, motocykle i boks. Walerian Pawłowski zmarł w 2004 roku i został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Pamięć mistrza miasto uczciło, nazywając jego imieniem skwer na ukochanym Pogodnie, gdzie mieszkał „od zawsze” i gdzie spacerował z ukochanym jamnikiem Hipolitem. Od piętnastu lat, cyklicznie we wrześniu, na skwerze im. Waleriana Pawłowskiego odbywają się koncerty poświęcone jego pamięci.

O muzyce Maestro Pawłowski tak opowiadał: "Chcę powiedzieć, że muzyka, najmniej realna ze sztuk, najmniej konkretna, operuje najbardziej ścisłymi definicjami, najbardziej precyzyjnym słownictwem, zaczerpniętym z bogatego (a przy tym przepięknie brzmiącego) języka włoskiego. Jest to takie muzyczne esperanto, przy pomocy którego islandzki kompozytor może przekazać swoje intencje meksykańskiemu wykonawcy, a przybyły do wiedeńskiej filharmonii francuski dyrygent z łatwością objaśni orkiestrze co jest – względnie ma być – "grane" ”.

- Książka „Poradnik melomana czyli sztuka dygresji Maestro Waleriana” to pełna walerianowej energii, wspomnień i anegdot pozycja, która jest jednocześnie jedynym w swoim rodzaju przewodnikiem po muzyce - opowiada rzeczniczka filharmonii, Katarzyna Plater - Zyberk. - Wszystkim, którzy pamiętają niezwykły dar tworzenia wciągających opowieści, jaki posiadał Walerian Pawłowski, oraz tych, którzy chcieliby go dopiero poznać, zapraszamy gorąco do zapoznania się z tą wyjątkową pozycją książkową. Nikt bowiem nie lepiej nie wprowadza w świat muzyki niż Walerian Pawłowski. Dziś można śmiało powiedzieć o nim, że jest legendą. Artystą i człowiekiem, którego z rozrzewnieniem wspominają dziś całe pokolenia mieszkańców Szczecina - zarówno ci, którzy znali go osobiście, jak i rzesze szczecinian, którzy z zapartym tchem uczestniczyli w prowadzonych przez Maestro Pawłowskiego koncertach i spotkaniach z muzyką.

(MON)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA