wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Kultura > Wygraj książkę w naszym konkursie!

Wygraj książkę w naszym konkursie!

Wygraj książkę w naszym konkursie!
Data publikacji: 2019-12-13 11:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-13 15:28
Wywietleń: 458 432879

W dzisiejszym konkursie do wygrania dwie książki: „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza” i „Rzeźnik z Niebuszewa”. Pamiętajcie, kto pierwszy, ten lepszy!

„Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza” Tomasza Lerskiego to książka do niepośpiesznego czytania, delektowania się niuansami, szczegółami i szczególikami. A czasem też do oderwania się na moment – do dzieł Iwaszkiewicza, o których mowa w owej publikacji. Mamy w niej bowiem „warszawski” portret wybitnego pisarza, opowiadający o nim samym i Warszawie lat 1902 – 1980, zbudowany ze spuścizny literackiej wielkiego twórcy, zapisków prywatnych Iwaszkiewicza, ale też z reporterskiego „śledztwa” Lerskiego.

Iwaszkiewicz łączył uwielbienie Warszawy z krytyką miasta. Do wielu zmian był nastawiony krytycznie, ale angażował się również w powojenną odbudowę miasta. Jednocześnie zauważał, że po II wojnie światowej Warszawa nie została odbudowana, lecz zbudowana od nowa. Pisarz podziwiał piękno i specyfikę Warszawy, pisząc między innymi: „Ważniejsze dla mnie, że Warszawa miała swój charakter”. W swoich „Notatkach 1939-1945” pisał choćby: „Kiedy się szło Alejami Jerozolimskimi ku trzeciemu mostowi, kiedy widziało się tam w głębi zasłony niebieskich wiosennych mgieł albo jesienne zielone blaski na niebie, kiedy brązowe dywany jesiennych chryzantem zlewały się wzdłuż trotuarów w jedną plamę, kiedy kolejowym mostem przemykał pociąg, a dołem na szerokiej Wiśle czepiał się filarów mostowych popielaty dym parowca – to było bardzo piękne!”.

Publikacja kontynuuje cykl książek Tomasza Lerskiego, poświęconych stolicy, widzianej okiem najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku.

Dla naszych Czytelników mamy jeden egzemplarz książki. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS-a na numer 72601 z hasłem: kurier.ksiazka – na SMS-y czekamy tylko 13 grudnia. Książkę otrzyma pierwsza osoba, która najszybciej przyśle SMS-a tuż po godz. 13.

* * *

Jak wiadomo, najbardziej spektakularny morderca w powojennych dziejach naszego miasta, czyli Józef Cyppek, mocno działa na wyobraźnię części szczecinian – i nie tylko ich. Najwidoczniej coraz mocniej, bo w tym roku ukazały się trzy książki na jego temat. Jedna z nich to „Rzeźnik z Niebuszewa” Jarosława Molendy. Patronat nad nią objął „Kurier Szczeciński”.

Książka, opatrzona podtytułem „Seryjny morderca i kanibal czy kozioł ofiarny władz PRL-u?”, rozpoczyna się tak: „«Rok 1952 to był dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia» – tak można by strawestować z sienkiewiczowska fakt błyskawicznego ujęcia mordercy i jeszcze szybszego procesu z wydanym wyrokiem śmierci na Józefa Cyppka, który zyskał przydomek «Rzeźnika z Niebuszewa». Sprawna akcja organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości mogła wydawać się ogromnym sukcesem, gdyby nie szereg wątpliwości, które pojawiły się wkrótce po egzekucji seryjnego zabójcy”.

Molenda w ramach dziennikarskiego śledztwa sięga po akta sądowe, odwiedza ważne dla tej historii miejsca, sprawdza, co o sprawie pisali inni. Działa wielokierunkowo, próbuje różnych ujęć. Nie tylko rekonstruuje, co się wydarzyło 11 września 1952 roku – ściślej: co najprawdopodobniej się wydarzyło – ale osadza te wydarzenia w rozmaitych kontekstach. Opisuje więc nie tylko Cyppka, ale także Niebuszewo, wyjaśnia, skąd wzięła się zła sława tej dzielnicy. Analizuje, jaki związek z plotkami o zbrodni ma skomplikowana historia Szczecina. Wyłuskuje z archiwów detale, ale przywołuje także mity. Grozę zbrodni zestawia z grozą komunistycznego aparatu sprawiedliwości.

Z książki dowiemy się także, że na 2020 rok zaplanowana jest premiera filmu inspirowanego Cyppkiem. Wygląda więc na to, że gość, który poćwiartował sąsiadkę, staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon Szczecina. Właściwie  wcale mnie to nie dziwi. ©℗

Dla naszych Czytelników mamy dwa egzemplarze książki. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS-a na numer 72601 z hasłem: kurier.rzeznik – na SMS-y czekamy tylko 13 grudnia. Książki otrzymają pierwsze dwie osoby, które najszybciej przyślą SMS-a tuż po godz. 13.30. Koszt SMS-a – 2,46 zł z VAT.

(MON, as)

Komentarze

Doprawdy coś się komuś pokręciło. Od jakiegoś czasu powtarza się ten ohydny temat.
Podnieta (rozrywka?) na bardzo niskim intelektualnie poziomie.
2019-12-13 15:17:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie