poniedziałek, 03 sierpnia 2020.
Strona główna > Kultura > Wygraj książkę w naszym konkursie!

Wygraj książkę w naszym konkursie!

Wygraj książkę w naszym konkursie!
Data publikacji: 2019-12-13 11:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-13 15:28
Wywietleń: 593 432879

W dzisiejszym konkursie do wygrania dwie książki: „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza” i „Rzeźnik z Niebuszewa”. Pamiętajcie, kto pierwszy, ten lepszy!

„Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza” Tomasza Lerskiego to książka do niepośpiesznego czytania, delektowania się niuansami, szczegółami i szczególikami. A czasem też do oderwania się na moment – do dzieł Iwaszkiewicza, o których mowa w owej publikacji. Mamy w niej bowiem „warszawski” portret wybitnego pisarza, opowiadający o nim samym i Warszawie lat 1902 – 1980, zbudowany ze spuścizny literackiej wielkiego twórcy, zapisków prywatnych Iwaszkiewicza, ale też z reporterskiego „śledztwa” Lerskiego.

Iwaszkiewicz łączył uwielbienie Warszawy z krytyką miasta. Do wielu zmian był nastawiony krytycznie, ale angażował się również w powojenną odbudowę miasta. Jednocześnie zauważał, że po II wojnie światowej Warszawa nie została odbudowana, lecz zbudowana od nowa. Pisarz podziwiał piękno i specyfikę Warszawy, pisząc między innymi: „Ważniejsze dla mnie, że Warszawa miała swój charakter”. W swoich „Notatkach 1939-1945” pisał choćby: „Kiedy się szło Alejami Jerozolimskimi ku trzeciemu mostowi, kiedy widziało się tam w głębi zasłony niebieskich wiosennych mgieł albo jesienne zielone blaski na niebie, kiedy brązowe dywany jesiennych chryzantem zlewały się wzdłuż trotuarów w jedną plamę, kiedy kolejowym mostem przemykał pociąg, a dołem na szerokiej Wiśle czepiał się filarów mostowych popielaty dym parowca – to było bardzo piękne!”.

Publikacja kontynuuje cykl książek Tomasza Lerskiego, poświęconych stolicy, widzianej okiem najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku.

Dla naszych Czytelników mamy jeden egzemplarz książki. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS-a na numer 72601 z hasłem: kurier.ksiazka – na SMS-y czekamy tylko 13 grudnia. Książkę otrzyma pierwsza osoba, która najszybciej przyśle SMS-a tuż po godz. 13.

* * *

Jak wiadomo, najbardziej spektakularny morderca w powojennych dziejach naszego miasta, czyli Józef Cyppek, mocno działa na wyobraźnię części szczecinian – i nie tylko ich. Najwidoczniej coraz mocniej, bo w tym roku ukazały się trzy książki na jego temat. Jedna z nich to „Rzeźnik z Niebuszewa” Jarosława Molendy. Patronat nad nią objął „Kurier Szczeciński”.

Książka, opatrzona podtytułem „Seryjny morderca i kanibal czy kozioł ofiarny władz PRL-u?”, rozpoczyna się tak: „«Rok 1952 to był dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia» – tak można by strawestować z sienkiewiczowska fakt błyskawicznego ujęcia mordercy i jeszcze szybszego procesu z wydanym wyrokiem śmierci na Józefa Cyppka, który zyskał przydomek «Rzeźnika z Niebuszewa». Sprawna akcja organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości mogła wydawać się ogromnym sukcesem, gdyby nie szereg wątpliwości, które pojawiły się wkrótce po egzekucji seryjnego zabójcy”.

Molenda w ramach dziennikarskiego śledztwa sięga po akta sądowe, odwiedza ważne dla tej historii miejsca, sprawdza, co o sprawie pisali inni. Działa wielokierunkowo, próbuje różnych ujęć. Nie tylko rekonstruuje, co się wydarzyło 11 września 1952 roku – ściślej: co najprawdopodobniej się wydarzyło – ale osadza te wydarzenia w rozmaitych kontekstach. Opisuje więc nie tylko Cyppka, ale także Niebuszewo, wyjaśnia, skąd wzięła się zła sława tej dzielnicy. Analizuje, jaki związek z plotkami o zbrodni ma skomplikowana historia Szczecina. Wyłuskuje z archiwów detale, ale przywołuje także mity. Grozę zbrodni zestawia z grozą komunistycznego aparatu sprawiedliwości.

Z książki dowiemy się także, że na 2020 rok zaplanowana jest premiera filmu inspirowanego Cyppkiem. Wygląda więc na to, że gość, który poćwiartował sąsiadkę, staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon Szczecina. Właściwie  wcale mnie to nie dziwi. ©℗

Dla naszych Czytelników mamy dwa egzemplarze książki. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS-a na numer 72601 z hasłem: kurier.rzeznik – na SMS-y czekamy tylko 13 grudnia. Książki otrzymają pierwsze dwie osoby, które najszybciej przyślą SMS-a tuż po godz. 13.30. Koszt SMS-a – 2,46 zł z VAT.

(MON, as)

Komentarze

Doprawdy coś się komuś pokręciło. Od jakiegoś czasu powtarza się ten ohydny temat.
Podnieta (rozrywka?) na bardzo niskim intelektualnie poziomie.
2019-12-13 15:17:16

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy powinno się uniemożliwić jazdę na deskorolkach na pl. Adamowicza w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie