sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Kultura > Udał się nam ten morderca

Udał się nam ten morderca

Udał się nam ten morderca
Data publikacji: 2019-12-09 12:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-10 12:11
Wywietleń: 2974 431773

Jak wiadomo, najbardziej spektakularny morderca w powojennych dziejach naszego miasta, czyli Józef Cyppek, mocno działa na wyobraźnię części szczecinian - i nie tylko ich. Najwidoczniej coraz mocniej, bo w tym roku ukazały się trzy książki na jego temat. Jedna z nich to "Rzeźnik z Niebuszewa" Jarosława Molendy. Patronat nad nią objął "Kurier Szczeciński".

Książka, opatrzona podtytułem "Seryjny morderca i kanibal czy kozioł ofiarny władz PRL-u?", rozpoczyna się tak: ""Rok 1952 to był dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia" - tak można by strawestować z sienkiewiczowska fakt błyskawicznego ujęcia mordercy i jeszcze szybszego procesu z wydanym wyrokiem śmierci na Józefa Cyppka, który zyskał przydomek "Rzeźnika z Niebuszewa". Sprawna akcja organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości mogła wydawać się ogromnym sukcesem, gdyby nie szereg wątpliwości, które pojawiły się wkrótce po egzekucji seryjnego zabójcy".

Molenda w ramach dziennikarskiego śledztwa sięga po akta sądowe, odwiedza ważne dla tej historii miejsca, sprawdza, co o sprawie pisali inni. Działa wielokierunkowo, próbuje różnych ujęć. Nie tylko rekonstruuje, co się wydarzyło 11 września 1952 roku - ściślej: co najprawdopodobniej się wydarzyło - ale osadza te wydarzenia w rozmaitych kontekstach. Opisuje więc nie tylko Cyppka, ale także Niebuszewo, wyjaśnia, skąd wzięła się zła sława tej dzielnicy. Analizuje, jaki związek z plotkami o zbrodni ma skomplikowana historia Szczecina. Wyłuskuje z archiwów detale, ale przywołuje także mity. Grozę zbrodni zestawia z grozą komunistycznego aparatu sprawiedliwości.

Z książki dowiemy się także, że na 2020 rok zaplanowana jest premiera filmu inspirowanego Cyppkiem. Wygląda więc na to, że gość, który poćwiartował sąsiadkę, staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon Szczecina. Właściwie to wcale mnie to nie dziwi. ©℗

A. Sasinowski

Komentarze

wre Da
Rodziny ofiar tego bandyty będą pewnie zachwycone "pełnym taktu" tytułem Kuriera ! Co się z wami dzieje ???
2019-12-10 11:47:47
Udał się nam ten morderca
Jakim "nam"? Komu się udał? Tytuł porażający.
2019-12-10 07:51:35
Gość 3
Ostatnio w Pleciudze (15.11.premiera) była mowa o nim w spektaklu "Ballada Szczecińska" Bardzo polecam, świetny spektakl o różnych niesamowitych historiach Szczecina!
2019-12-10 07:36:16
Poćwiartwał
To, że poćwiartował to mimo wszystko pikuś w porównaniu z tym, co było dalej. Otóż: dodawał ludzkie mięso do bigosu, który sprzedawał na dworcu głównym. TEn bigos jedli wszyscy, którzy się przewinęli przez dworzec.
2019-12-09 20:29:51
Jazon
Cyppek, "ofiara komunizmu" czyli dom wariatów. Postawcie mu pomnik koło faszystowskiej Sediny.
2019-12-09 18:25:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie