wtorek, 11 sierpnia 2020.
Strona główna > Kultura > Udał się nam ten morderca

Udał się nam ten morderca

Udał się nam ten morderca
Data publikacji: 2019-12-09 12:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-10 12:11
Wywietleń: 3291 431773

Jak wiadomo, najbardziej spektakularny morderca w powojennych dziejach naszego miasta, czyli Józef Cyppek, mocno działa na wyobraźnię części szczecinian - i nie tylko ich. Najwidoczniej coraz mocniej, bo w tym roku ukazały się trzy książki na jego temat. Jedna z nich to "Rzeźnik z Niebuszewa" Jarosława Molendy. Patronat nad nią objął "Kurier Szczeciński".

Książka, opatrzona podtytułem "Seryjny morderca i kanibal czy kozioł ofiarny władz PRL-u?", rozpoczyna się tak: ""Rok 1952 to był dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia" - tak można by strawestować z sienkiewiczowska fakt błyskawicznego ujęcia mordercy i jeszcze szybszego procesu z wydanym wyrokiem śmierci na Józefa Cyppka, który zyskał przydomek "Rzeźnika z Niebuszewa". Sprawna akcja organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości mogła wydawać się ogromnym sukcesem, gdyby nie szereg wątpliwości, które pojawiły się wkrótce po egzekucji seryjnego zabójcy".

Molenda w ramach dziennikarskiego śledztwa sięga po akta sądowe, odwiedza ważne dla tej historii miejsca, sprawdza, co o sprawie pisali inni. Działa wielokierunkowo, próbuje różnych ujęć. Nie tylko rekonstruuje, co się wydarzyło 11 września 1952 roku - ściślej: co najprawdopodobniej się wydarzyło - ale osadza te wydarzenia w rozmaitych kontekstach. Opisuje więc nie tylko Cyppka, ale także Niebuszewo, wyjaśnia, skąd wzięła się zła sława tej dzielnicy. Analizuje, jaki związek z plotkami o zbrodni ma skomplikowana historia Szczecina. Wyłuskuje z archiwów detale, ale przywołuje także mity. Grozę zbrodni zestawia z grozą komunistycznego aparatu sprawiedliwości.

Z książki dowiemy się także, że na 2020 rok zaplanowana jest premiera filmu inspirowanego Cyppkiem. Wygląda więc na to, że gość, który poćwiartował sąsiadkę, staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon Szczecina. Właściwie to wcale mnie to nie dziwi. ©℗

A. Sasinowski

Komentarze

wre Da
Rodziny ofiar tego bandyty będą pewnie zachwycone "pełnym taktu" tytułem Kuriera ! Co się z wami dzieje ???
2019-12-10 11:47:47
Udał się nam ten morderca
Jakim "nam"? Komu się udał? Tytuł porażający.
2019-12-10 07:51:35
Gość 3
Ostatnio w Pleciudze (15.11.premiera) była mowa o nim w spektaklu "Ballada Szczecińska" Bardzo polecam, świetny spektakl o różnych niesamowitych historiach Szczecina!
2019-12-10 07:36:16
Poćwiartwał
To, że poćwiartował to mimo wszystko pikuś w porównaniu z tym, co było dalej. Otóż: dodawał ludzkie mięso do bigosu, który sprzedawał na dworcu głównym. TEn bigos jedli wszyscy, którzy się przewinęli przez dworzec.
2019-12-09 20:29:51
Jazon
Cyppek, "ofiara komunizmu" czyli dom wariatów. Postawcie mu pomnik koło faszystowskiej Sediny.
2019-12-09 18:25:07

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie