Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Wydarzenie baletowe. Jedyny taki konkurs [GALERIA]

Data publikacji: 03 kwietnia 2019 r. 21:08
Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia 2019 r. 21:08
Wydarzenie baletowe. Jedyny taki konkurs
W środę uczestnicy konkursu zaprezentowali się w choreografiach klasycznych.  

W Szczecinie trwa właśnie, w tutejszym Teatrze Polskim – Scena na Łasztowni, XII Międzynarodowy Konkurs Baletowy Złote Pointy 2019, a także XVIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego o tytuł: „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce 2019”. W środę (3 kwietnia) uczestnicy prezentowali się w choreografiach klasycznych, a w czwartek (4 kwietnia) będą we współczesnych (o godz. 17). Tu warto podkreślić, że jest to jedyny w Polsce międzynarodowy konkurs skierowany do absolwentów. Nasza redakcja objęła patronatem to wydarzenie baletowe.

W tym roku Szczecin gości uczestników z pięciu polskich szkół baletowych oraz z czterech zagranicznych – Mediolanu, Budapesztu, Kijowa i Iwano-Frankiwska.

- W tym konkursie poszukujemy tancerzy uniwersalnych. Takich, którzy sprostają wymaganiom dwudziestego pierwszego wieku - mówi Beata Książkiewicz, przewodnicząca jury. - To muszą być tancerze znakomici zarówno w tańcu współczesnym, jak i w klasycznym. Co ważne, laureaci tego konkursu z poprzednich lat, uprawiają swój zawód na całym świecie. Taka jest idea tego konkursu, by pomóc młodym artystom na starcie w życie zawodowe.

Podczas szczecińskiego konkursu osoby zatrudniające młodych tancerzy mają szansę zobaczyć ich na scenie i być może zaproponować etat albo kontrakt.

- To jest ten moment, kiedy można wypatrzyć kogoś wyjątkowo zdolnego do zespołu baletowego - mówi Wojciech Warszawski, kierownik baletu w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. - Niestety, w polskich realiach zespoły baletowe są mocno ograniczone, bo teatry tną koszty. Ale bywają przecież wolne etaty dla tancerzy.

Zdaniem Marii Andrzejewskiej z Fundacji Balet, podczas kilku dni konkursowych młodzi tancerze mają znakomitą okazję do nauki od mistrzów.

- Każdego dnia inny juror prowadzi lekcje z uczniami i absolwentami, a przecież mamy znakomite międzynarodowe grono, ludzi z ogromnym doświadczeniem, pracujących na całym świecie - opowiada.

Jurorka Anna Nowak, tancerka i choreografka pracująca obecnie w Londynie (to laureatka szczecińskiego konkursu w 2001 roku) uważa, że Złote Pointy to również ważna impreza dla środowiska baletowego.

- Rola tego konkursu jest bezcenna. Mamy tu okazję do spotkania się, podzielenia doświadczeniami, a dyrektorzy szkół baletowych mogą porozmawiać o metodach pracy. To ogromnie ważne dla całego baletowego środowiska - mówi artystka.

Podobnie, jak w poprzednich latach, podczas imprezy odbywa się nie tylko konkurs dla absolwentów, ale też dla uczniów szkół baletowych na stypendia organizatora, czyli Fundacji Balet. Sześć osób ma zatem szansę otrzymać owe nagrody - to 300 złotych miesięcznie przez kolejnych 10 miesięcy. Poza tym, laureaci oprócz nagród finansowych mają możliwość zdobycia również innych, w postaci krajowych lub zagranicznych warsztatów tanecznych, między innymi na Florydzie w Miami.

Zwieńczeniem imprezy będzie piątkowa, finałowa gala gwiazd baletu w reżyserii Pauliny Andrzejewskiej - Damięckiej. Wystąpią wtedy soliści Opery Bałtyckiej - Maria Kielan i Gento Yoshimoto, a także zaprezentuje się Bytomska Szkoła Baletowa. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Fot. Grzegorz Siwa

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA