Dzbany, dzbanki, dzbanuszki są bohaterami ekspozycji pn. „Dzban roku”, którą można zwiedzać od czwartkowego (6 czerwca) wernisażu, o godz. 18, w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina przy ul. Mściwoja. Impulsem do stworzenia wystawy była kariera, jaką obecnie robi słowo „dzban" (określające to praktyczne i znane od dawna naczynie codziennego użytku) oraz jego zwycięstwo w organizowanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN plebiscycie „Młodzieżowe Słowo Roku 2018”.
Zresztą, szczecińskie muzeum też planuje swój plebiscyt. Każdy zwiedzający może wziąć w nim udział, typując dzban, który najbardziej mu się spodoba. Naczynie z największą liczbą głosów otrzyma tytuł Dzbana Roku. Uwaga! Wśród głosujących, zostaną rozlosowane nagrody.
Przypomnijmy, że zgodnie ze wspomnianym plebiscytem wydawnictwa PWN, słowo „dzban" stało się określeniem trochę śmiesznym, trochę prowokacyjnym i – co ważne – niewulgarnym na określenie osoby niezbyt lotnej i mało inteligentnej.
- To określenie nie do końca ma znaczenie pejoratywne, ale raczej żartobliwe, takie, które można użyć z przymrużeniem oka w stosunku choćby do przyjaciela - mówi kuratorka wystawy, Agnieszka Słowińska z muzeum. - Ta wystawa jest też z przymrużeniem oka, znakomita na wakacyjne dni. Sam pomysł na nią wpadł mi do głowy, kiedy poszłam do magazynu muzealnego i zobaczyłam dużo tych naczyń, z których wiele nie było dotąd pokazywanych albo było tylko elementem ekspozycji. A teraz nadarzyła się okazja, by z dzbana zrobić bohatera wystawy.
Ekspozycja obejmuje około setki dzbanów, w większości z zasobów Działu Etnografii Pomorza, kilka obiektów z Muzeum Historii Szczecina oraz średniowieczne kruże ze zbiorów Działu Archeologii. Najstarsze zatem naczynie pochodzi z późnego średniowiecza, najmłodsze z lat 70. ubiegłego wieku. Na wystawie są dzbany kamionkowe, ceramiczne, porcelanowe, cynowe, szklane i jeden mosiężny. Zwiedzając ekspozycję, goście będą mogli zobaczyć zarówno małe dzbanuszki na śmietankę czy mleko, których wysokość nie przekracza kilkunastu centymetrów, jak i duże, wysokie, pękate dzbany na wodę.
Wszystkie eksponaty można oglądać do 8 września - to będzie też data ostatniego dnia wspomnianego plebiscytu. Po nim głosy zostaną zliczone i ten dzban, który zwycięży, zostanie specjalnie wyeksponowany, a inne wrócą do magazynu.
Zdradźmy jeszcze, że na czwartkowym wernisażu będzie serwowany, z dzbanów rzecz jasna!, miód pitny. ©℗
(MON)
Fot. Dariusz Gorajski