Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Wtorkowy seans pod chmurką

Data publikacji: 09 lipca 2024 r. 09:16
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2024 r. 09:16
Wtorkowy seans pod chmurką
 

Wystartowały Zamkowe Noce Filmowe 2024. Na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich prezentowane jest światowe kino. Najbliższy seans już we wtorek 9 lipca. Wstęp wolny!

We wtorek o godzinie 21.30 widzowie obejrzą film „Matka siedzi z tyłu” (komedia/dramat, Islandia/Estonia 2022). Reżyseria - Hilmar Oddsson, obsada: Brostur Leo Gunnarsson, Kristbjorg Kjeld, Hera Hilmar. Seans trwa 112 minut. Wyświetlony zostanie w wersji oryginalnej, z polskimi napisami.

Jón jest mężczyzną w średnim wieku, który mieszka z matką na islandzkiej prowincji. Przez lata kobieta zdominowała tę relację, całkowicie podporządkowując sobie syna. Kiedy matka niespodziewanie umiera, Jón jest zdeterminowany, by wypełnić jej ostatnią wolę, związaną z miejscem pochówku.

Bohater starannie czesze i ubiera zwłoki kobiety, sadza je na tylnym siedzeniu samochodu, w którym znalazło się też miejsce dla ukochanego psa Breżniewa, i wyrusza w długą drogę na drugi koniec kraju. Podróż stanie się dla niego nie tylko formą pożegnania z matką, ale też okazją do przemyślenia ich wzajemnej relacji i wszelkich ograniczeń, jakim przez lata musiał stawiać czoła. To też szansa na nowy start, bo w trakcie drogi do Jóna dociera, że najwyższy czas, by zacząć żyć na własny rachunek.

Pomysł na ten film doświadczony islandzki reżyser Hilmar Oddsson nosił w sobie przez trzydzieści lat. Opowieść o spóźnionym dojrzewaniu i towarzyszeniu zmarłemu w ostatniej podróży została tu przefiltrowana przez pełną czarnego humoru skandynawską wrażliwość. W efekcie powstał film będący idealnym połączeniem czarnej komedii i kina drogi.
„Matka siedzi z tyłu” to czarna komedia o spóźnionym dojrzewaniu i towarzyszeniu bliskiej osobie w ostatniej podróży. To film drogi, jakiego jeszcze nie było! (K)REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA