środa, 30 września 2020.
Strona główna > Lato z Kurierem > Trębacz, pianista i przestępca. Muzyczne seanse czwartkowe

Trębacz, pianista i przestępca. Muzyczne seanse czwartkowe

Trębacz, pianista i przestępca. Muzyczne seanse czwartkowe
Data publikacji: 2020-08-06 11:18
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-06 11:17
Wywietleń: 420 467973

Ikona jazzu

W czwartek (6 sierpnia) w ramach zamkowego kina plenerowego zostanie pokazany, o godz. 21.30, dokumentalny film biograficzny pt. "Miles Davis: Birth of the cool". Niewielu muzyków jazzowych osiągnęło status nieśmiertelnej gwiazdy światowego formatu. Film gromadzi znane i nieznane fakty związane z Milesem Davisem, który zapisał się w historii nie tylko jako wybitny trębacz, twórca cool jazzu i niestrudzony eksperymentator, ale także autor muzyki filmowej. Narracja, utrzymana częściowo w pierwszej osobie, a częściowo opowiadana głosami wybitnych postaci świata muzyki, przypomina o kluczowych momentach w życiu Davisa, o osobistych słabościach, ale i odwadze, by iść przez życie na własnych warunkach. 

W filmie występują m.in.: Herbie Hancock, Wayne Shorter, Frances Taylor Davis, Juliette Gréco, Stanley Crouch, Farah Griffin, Gerald Early, Greg Tate, Carl Lumbly.

Geniusz fortepianu

W cyklu "Kultura dostępna" (bilety - 10 zł) w kinach "Helios" w czwartki pokazywane są, o godz. 18, polskie filmy. Tym razem będzie to "Ikar. Legenda Mietka Kosza". To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (w tej roli - Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (zagrała ją Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. 

W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (w tej roli - Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.

W stylistyce kiczu

W ramach seansów "Kina na Leżakach" wyświetlane są - w każdy czwartek filmy z lat 80. i 90., w różnych rejonach Szczecina (wstęp jest bezpłatny!). W tym tygodniu zaplanowany jest, o godz. 21, pokaz filmu - „Beksa”, w Miejskiej Strefie Letniej na Wyspie Grodzkiej. Zrealizowany w stylistyce kiczu komediowy musical o kłopotliwych konsekwencjach miłości zbuntowanego chłopaka i dziewczyny z dobrego domu. W rolach głównych: Johnny Depp, Amy Locane, Susan Tyrrell.

"Beksa" to film w reżyserii Johna Watersa, jednego z najbardziej kultowych reżyserów amerykańskiego kina niezależnego, autora takich klasyków, jak "Pink flamingos" czy "Lakier do włosów". Bohater grany przez Deppa gra tu chłopaka z marginesu, któremu nieodparty urok i szczere łzy przysparzają grono wielbicielek. Jedną z nich jest Alison Vernon-Williams, piękna i prostolinijna dziewczyna z bogatej rodziny, która zakochuje się bez pamięci w młodocianym przestępcy, zafascynowana światem muzyki rockowej, szybkich samochodów i jeszcze szybszych kobiet. Komedia muzyczna przedstawia z nostalgią i lekkim przymrużeniem oka okres wielkich przemian w 1954 roku.

(MON)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie