Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na koncerty „Nieżychowski”, zamykające obchody Roku Jacka Nieżychowskiego. W rolę konferansjerów wcielą się Adam Opatowicz (reżyser) oraz Artur Andrus. Koncerty odbędą się w weekend, a w sobotę po wydarzeniu – specjalna „Biesiada ziemiańska” z menu w oparciu o przepisy z książki założyciela i pierwszego dyrektora Operetki Szczecińskiej, która dała podwaliny Operze na Zamku w Szczecinie.
Jacek Nieżychowski – najbarwniejsza z barwnych postaci szczecińskiej kultury i Szczecina w ogóle – obchodziłby w roku 2024 stulecie urodzin. Zapamiętany jako twórca szczecińskiej Operetki, z której zrodził się Teatr Muzyczny, a z czasem Opera na Zamku; pomysłodawca i organizator Festiwalu Młodych Talentów z lat 1962-1963 – pierwszego w Polsce festiwalu piosenki, który wprowadził na rodzime estrady big-bit i twista; artysta kabaretowy rozpoznawalny w całym kraju jako członek Silnej Grupy pod Wezwaniem, całe swoje barwne życie związał ze sceną i rozrywką, czemu da wyraz jedyny w swoim rodzaju, przygotowany przez Operę na Zamku, a wyreżyserowany przez Adama Opatowicza, Koncert Jubileuszowy z okazji stu lat urodzin tego niezwykłego szczecinianina. Równie barwny i bogaty w niespodzianki, jak życiorys Jacka Nieżychowskiego.
Na scenie Opery na Zamku usłyszeć będzie można ulubione arie i piosenki Jubilata – pamiętane z operetek, od których zaczynał się muzyczny Szczecin, a także te… śpiewane przezeń przy goleniu. Usłyszymy też premierowo nowe wersje wielkich operowych przebojów opracowane specjalnie z pamięcią o Jubilacie. Nie zabraknie hitów z Festiwalu Młodych Talentów i kabaretowej estrady oraz humoru, z którego Jacek Nieżychowski był tak znany.
Wśród wykonawców najlepsi soliści, orkiestra i tancerze Opery na Zamku oraz ulubieni szczecińscy aktorzy Teatru Polskiego. Jako gospodarz i gość specjalny wieczoru rzecz całą poprowadzi Artur Andrus.
Z kolei „Biesiada ziemiańska Jacka Nieżychowskiego” zostanie zorganizowana w Galerii O., gdzie niegdyś znajdowały się komnaty książęce. Menu przygotowano w oparciu o książkę kulinarną Jacka Nieżychowskiego oraz przepisy tradycyjnej kuchni ziemiańskiej. Czas wspólnego biesiadowania umilą artyści Opery na Zamku i Teatru Polskiego. Krótki program artystyczny wzbogacą anegdoty oraz pełne humoru wspomnienia o Jacku Nieżychowskim i jego zamiłowaniu do kuchni, opowiadane przez rodzinę, znajomych i przyjaciół.
Koncerty odbędą się w sobotę o g. 18 i w niedzielę o g. 19, a biesiada – w sobotę o g. 21.15.
(as)