Piątek, 25 kwietnia 2025 r. 
REKLAMA

Wokół Festiwalu Szczecin Classic. Sympozjum Kompozytorów – synergia twórczych światów

Data publikacji: 25 kwietnia 2025 r. 06:33
Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2025 r. 06:33
Wokół Festiwalu Szczecin Classic. Sympozjum Kompozytorów – synergia twórczych światów
Fot. Baltic Neopolis Orchestra  

W ramach tegorocznej, siódmej już edycji Festiwalu Szczecin Classic po raz pierwszy odbędzie się Sympozjum Kompozytorów, które zapewni młodym twórcom muzyki współczesnej niepowtarzalną okazję do rozwoju pod okiem uznanych artystów ze świata muzyki klasycznej: Karla Fioriniego i Ignacego Zalewskiego. Czas intensywnych warsztatów i indywidualnych konsultacji 30 kwietnia zwieńczy wyjątkowy koncert, w trakcie którego kompozycje uczestników zostaną zaprezentowane w wykonaniu kwartetu smyczkowego Neuma Quartet.

Warsztaty z mistrzami – doskonalenie technik kompozytorskich

Sympozjum Kompozytorów to inicjatywa, która pozwoli młodym kompozytorom nie tylko doskonalić swoje techniki twórcze, ale również w praktyce zastosować zdobyte umiejętności. W ramach indywidualnych zajęć, uczestnicy będą pracować bezpośrednio z mistrzami, natomiast w grupowych warsztatach wezmą udział w kolektywnych analizach kompozycji, dopracowując techniki i poznając przeróżne aspekty wykonawcze muzyki współczesnej.

– W tym roku chcemy wesprzeć kompozytorów, którzy wchodząc na rynek pracy, muszą się przebić ze swoimi pomysłami, a to jest szalenie trudne – mówiła podczas konferencji prasowej Emilia Goch Salvador, dyrektor Baltic Neopolis Orchestra i pomysłodawczyni Festiwalu Szczecin Classic. – Mieliśmy okazję uczestniczyć w takim sympozjum na Malcie i to było doświadczenie niesamowite – dodała. – Pokazało nam to młodych kompozytorów i to, co się dzieje w muzyce w tamtym okresie. Teraz, kiedy otworzyliśmy nabór w Szczecinie, nadesłano bardzo wiele kompozycji z całego świata i okazało się, że dzisiaj pisze się zupełnie inaczej. To pokazuje, jaki jest stan muzyki na świecie – podsumowała Goch Salvador.

– To unikatowa inicjatywa, osobiście nie brałem jeszcze udziału w takich warsztatach, gdzie rola kompozytora jest taka praktyczna – mówił także podczas konferencji kompozytor i jeden z prowadzących Sympozjum, Ignacy Zalewski. – Bardzo się cieszę, że możemy uczyć się takiej współpracy. Szczerze wierzę, że takie inicjatywy są w stanie wybić muzykę na wyższy poziom i dogłębniej eksplorować kulturę polską. To festiwal, który rozhermetyzowuje muzykę współczesną – dodał.

Neuma Quartet i premierowe kompozycje młodych twórców

Jak mówiła na konferencji prasowej Nela Zaforemska z Neuma Quartet, dla kompozytorów to szansa, by zobaczyć, jak ich utwory funkcjonują w rzeczywistej interpretacji i poczuć, jak muzyka współczesna jest przygotowywana do wykonania. Dla wykonawców to również jest wyzwanie, bo muzyka współczesna nie jest często wykonywana przez kameralne zespoły.

Finał Sympozjum Kompozytorów będzie zatem niezwykłą okazja do poznania młodych talentów oraz odkrycia świeżych, pełnych pasji eksperymentów brzmieniowych, które z pewnością wzbogacą współczesną scenę muzyczną. To także spotkanie, które w pełni otworzy drzwi do nowej jakości twórczości i artystycznego dialogu.

CUDA NIEWIDY – owoce wspólnej pracy uczestników Sympozjum

Po kilku dniach warsztatów i konsultacji z Karlem Fiorinim i Ignacym Zalewskim, 30 kwietnia o godzinie 19:30, w Technoparku Pomerania (ul Cyfrowa 2-4) odbędzie się koncert finałowy Sympozjum Kompozytorów (pod nazwą CUDA NIEWIDY), podczas którego zaprezentowane zostaną premierowe wykonania utworów młodych kompozytorów. Neuma Quartet, w składzie: Sławomira Wilga (skrzypce), Michał Nowak (skrzypce), Nela Zaforemska (altówka), Agata Nowak (wiolonczela), wykona utwory autorstwa uczestników warsztatów, prezentując rezultaty eksperymentów brzmieniowych i twórczych poszukiwań.

W programie koncertu finałowego sympozjum:

Anna Racłowska-Musiałczyk – You opened my eyes
Piotr Senkowski – Adagio na kwartet smyczkowy
Jakub Krzemiński – Moody
Jiagi Wang – The Revival
Tomasz Podubiński – Madrigals of Buzzing Insects na kwartet smyczkowy

Wstęp na koncert jest wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki (do odebrania w INKU Inkubatorze Sektorów Kreatywnych przy al. Wojska Polskiego 90).

(k)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA