Sobota, 02 marca 2024 r. 
REKLAMA

Wojna i komiks

Data publikacji: 29 sierpnia 2017 r. 20:33
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:46
Wojna i komiks
 

1 września, w 78. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, o godz. 18 w ProMediach przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie rozpocznie się wykład Krzysztofa Lichtblaua poświęcony komiksom o tematyce wojennej.

Autorzy komiksów od wielu lat podejmują w swojej twórczości tematykę wykraczającą poza rozrywkowość. Druga wojna światowa jest jednym z częściej pojawiających się zagadnień zarówno w komiksie polskim, jak i światowym.

Już w okresie PRL-u pojawiały się komiksy opisujące wydarzenia lat 1939-1945, jednak były one przesiąknięte propagandą radziecką. Za przełom uznawany jest amerykański komiks Maus Arta Spiegelmana, który ukazał się w Polsce w roku 2001 (ponad dekadę po premierze oryginalnego wydania).

Obecnie komiks dotyczący drugiej wojny światowej rozwija się w wielu kierunkach. Począwszy od artystycznych interpretacji, np. w Achtung Zelig! Krzysztofa Gawronkiewicza, po edukacyjne komiksy poświęcone żołnierzom wyklętym, które wydaje IPN. Dodatkowo osobne miejsce należy się komiksom poświęconym powstaniu warszawskiemu i Holocaustowi.

(as)

Na zdjęciu: Wojnie poświęcony jest m.in. „Achtung Zelig!” Krzysztofa Gawronkiewicza.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA