piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Wojna dotyka wszystkich

Wojna dotyka wszystkich [GALERIA]

Wojna dotyka wszystkich
Data publikacji: 2017-11-10 17:49
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-10 17:53
Wywietleń: 1152 300469

Wczoraj wieczorem (9 listopada) sceną Gryfińskiego Domu Kultury zawładnęła czeska grupa teatralna Teď nádech a leť, prezentując w języku polskim przedstawienie pt. „Kura nie jest ptakiem, Ukraina nie jest za granicą” („Kurica nie ptica, Ukraina nie zagranica”).

Zespół pochodzi z Pragi; założony został przed siedmioma laty jako niezależna nierejestrowana grupa. Praca nad spektaklem, który zaprezentowany został w Gryfinie, rozpoczęła się wyprawą zespołu w rejony południowej i wschodniej Ukrainy. Podróże od początku działania grupy stanowiły dla niej natchnienie. Źródłem twórczych inspiracji stawały się głównie spotkania z ludźmi – ich codzienne życie, historie, przyzwyczajenia, wierzenia, pieśni. Tak było również na Ukrainie. Ponadto, artyści korzystali z reportaży ukraińskich i polskich dziennikarzy.

W czwartkowy wieczór czeski zespół zaprosił gryfińską publiczność do zajęcia miejsc nie na widowni, lecz na scenie. Tym samym widzowie stali się nieodłączną częścią  przedstawienia. Artyści, niezwykle sugestywną grą, z wykorzystaniem skromnej dekoracji i prostych środków, wyraziście i przekonująco portretowali bohaterów, którym przyszło żyć we współczesnym świecie w rejonach ogarniętych zbrojnym konfliktem. Tam wojna dotyka wszystkich, nie tylko tych, którzy bezpośrednio w niej uczestniczą. Silne emocje udzieliły się także widzom, bowiem odtwarzane wydarzenia rozgrywały się tuż obok, na wyciągnięcie ręki; chwilami aktorzy wkraczali w przestrzeń widzów, innym razem zapraszali kogoś z publiczności do odegrania określonej roli.

Czeskiej grupie teatralnej Teď nádech a leť udało się wykreować „rzeczywistość złożoną ze sprzeczności i niedorzeczności, których nie da się osądzać, ale wobec których nie można pozostać obojętnym” (fragment z opisu spektaklu)

Tekst i fot. (akme)

Wojna dotyka wszystkich Wojna dotyka wszystkich Wojna dotyka wszystkich Wojna dotyka wszystkich Wojna dotyka wszystkich Wojna dotyka wszystkich Wojna dotyka wszystkich Wojna dotyka wszystkich Wojna dotyka wszystkich Wojna dotyka wszystkich Wojna dotyka wszystkich Wojna dotyka wszystkich Wojna dotyka wszystkich Wojna dotyka wszystkich Wojna dotyka wszystkich

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy