środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Wiersze jak z bajki

Wiersze jak z bajki

Wiersze jak z bajki
Data publikacji: 2016-06-07 12:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 2403 138054

Ponad 50 wierszy uczniów szczecińskich szkół podstawowych i gimnazjalnych wpłynęło na XIV Międzyszkolny Konkurs Poezji Optymistycznej. W poniedziałek (6 czerwca) w Gimnazjum nr 34 nagrodzono autorów najlepszych prac.

- Tegoroczna edycja została opatrzona tytułem „Pełen magii świat bajek i baśni” nie bez przyczyny. Poeta polski Zbigniew Herbert mówił:„Czar poezji polega na tym, że jest ona skrótem myślowym i metaforą i najczęściej marzeniem jeszcze” - podkreśliła przewodnicząca jury konkursu Urszula Będzitko, nauczyciel bibliotekarz Gimnazjum nr 34 w Szczecinie.

Jury oceniało kreatywność młodych twórców w doborze środków poetyckich, optymistyczny charakter wypowiedzi, zgodność utworu z tematem konkursu oraz świeżość spojrzenia na otaczający świat. Komisja konkursowa oceniła, że poziom prac był wysoki.

- Szczecińscy uczniowie po raz kolejny udowodnili, że w wielu z nich drzemie dusza artysty. W tegorocznej edycji konkursu dopisali chłopcy, zarówno wśród uczestników, jak i laureatów. Prace poświęcone bajkom i baśniom wyrażały głównie marzenia autorów o magicznym świecie. Wśród najmłodszych autorów widać dużą sprawność językową, ale też autentyczność i radość pisania. Inspirują ich bajki i baśnie, ale umieją także obserwować naturę – zauważyła Urszula Będzitko. - Wiersze gimnazjalistów pokazują ich fascynacje literackie: podpatrywanie stylu znanych poetów i pisarzy, ale też są próbą poszukiwania własnego języka wyrazu.

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Oliwia Pytlak ze Szkoły Podstawowej nr 11, drugie – Mateusz Piekarski z SP12, trzecie – Jakub Bohatyrewicz z Publicznej SP ” Na Głębokiem”. Wyróżnienie ex auequo zdobyli – Adam Kubera z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. oraz Sara Lisowska z SP11. W kategorii gimnazjów pierwszą nagrodę otrzymała Julia Sobucka z Gimnazjum nr 12, drugą - Dominika Czaicka z Gimnazjum nr 34, trzecią ex auequo – Agnieszka Chuchla z Gimnazjum nr 22 oraz Jakub Cichoń z Gimnazjum nr 6, wyróżnienie – Natalia Szczepaniak z Gimnazjum nr 10.

Laureaci konkursu otrzymali tomiki poezji zawierające nagrodzone wiersze. Galę finałową wzbogacił spektakl „Czerwony Kapturek”  wystawiony przez młodzież z Warsztatów Teatralnych Gimnazjum nr 34 pod kierunkiem nauczycielki Kolety Juryś-Pietraszko. ©℗

(el)

Na zdj.: Finaliści - poeci optymistyczni

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy