Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Wieczór prof. Ryszarda Wilka w Willi Lentza [GALERIA]

Data publikacji: 30 listopada 2023 r. 08:11
Ostatnia aktualizacja: 30 listopada 2023 r. 08:34
Wieczór prof. Ryszarda Wilka w Willi Lentza
Prof. Ryszard Wilk zaprezentował nową rzeźbę i spotkał się ze szczecinianami w Willi Lentza. Fot. Agata Jankowska  

„Parawan w roku 2023” to tytuł otwarcia rzeźby jednego z najważniejszych szczecińskich artystów. Podczas spotkania w Willi Lentza prof. Ryszard Wilk nie tylko opowiedział o swojej nowej pracy, ale także o wcześniejszych projektach, pracy ze studentami i swojej pasji do sztuki.

Prezentacja instalacji profesora Ryszarda Wilka to kolejne takie wydarzenie, które odbyło się w ogrodach Willi Lentza w Szczecinie. Dotychczas odsłonięto już kilkadziesiąt rzeźb, które swoją formą nie raz łamały artystyczne konwencje, jak na przykład balansujący Charlie Chaplin Jerzego Kędziory. We wtorkowy wieczór odsłonięto pracę zatytułowaną „Parawan", złożoną z wielu elementów o module cegły, ze żłobieniami, wcięciami i płaskorzeźbą. Dodatkowym atutem instalacji jest jej wielobarwność i gra kolorów, które uwidaczniają się pod wpływem światła. Mimo mrozu, na spotkanie w ogrodzie Willi Lentza przybyła liczna grupa szczecinian, w tym przyjaciele profesora, jego uczniowie, a także reprezentanci środowiska artystycznego. Wieczór poprowadził aktor Teatru Współczesnego Konrad Pawicki, a krótki wstęp wygłosiła dyrektor Willi Lentza Jagoda Kimber. Profesor Wilk o swojej pracy mówił krótko, dziękując przy okazji organizatorom i gościom.

 - Ideą rzeźby jest montaż klocków takich, jak piksele w waszych urządzeniach telefonicznych i stąd ten kontrast między formą geometryczną, a gestem ręki, który wycina sobie wszystko, co mu się podoba - opowiadał.

O swoim wkładzie w przygotowanie wydarzenia opowiedzieli także kuratorzy: dr Artur Malewski i dr Dorota Tołłoczko-Femerling. Następnie goście przeszli do wnętrza Willi Lentza, gdzie odbył się krótki koncert jazzowy saksofonisty Tomasza Licaka z zespołem. Głównym punktem programu było jednak spotkanie z profesorem Wilkiem i publicznością. Na scenie pojawił się Rafał Bajena, kierownik produkcji i współorganizator wydarzenia, prezydent Gozdnicy Krzysztof Jarosz - Ryszard Wilk został Honorowym Obywatelem Miasta, dyrektor Liceum Plastycznego w Szczecinie Artur Sawczuk oraz ponownie kuratorzy: Malewski i Tołłoczko-Femerling. Spotkanie miało swobodny charakter. Ryszard Wilk odpowiadał na zadawane pytania o jego wykształcenie, studia, działalność artystyczną i dydaktyczną. W międzyczasie piękny portret artysty wręczyła Olga Iwanow (Minifot), który wykonany został profesorowi podczas akcji Pracownie Artystyczne Szczecin w ramach cyklu „Artyści”.

Profesor Ryszard Wilk jest absolwentem Wydziału Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Zawodowo związany był z Politechniką Szczecińską. Jest też jednym z inicjatorów Wyższej Szkoły Sztuk Użytkowych w Szczecinie oraz Akademii Sztuki. Autor wielu instalacji rzeźbiarskich i wielkoprzestrzennych prac ceramicznych. Za osiągnięcia artystyczne i naukowe otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień. ©℗

Agata Jankowska

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA