piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Widowisko z Kijowa

Widowisko z Kijowa

Widowisko z Kijowa
Data publikacji: 2015-10-13 09:51
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1838 28088

„TWOIM jest serce me”, „Kto me usta całuje, ten śni”, „Wielka sława to żart”, „Brunetki, blondynki”, „Usta milczą, dusza śpiewa” – to tylko niektóre arie i pieśni, które włączył do swego spektaklu Narodowy Akademicki Teatr Operetki Kijowskiej.

W Kijowie jest to dziś najliczniej odwiedzana scena, zbiera bardzo pochlebne recenzje w innych miastach Ukrainy i poza jej granicami, a teraz po raz pierwszy przyjeżdża do Polski. W sobotę, 17 października, wystąpi w szczecińskiej Operze na Zamku, a dzień później na scenie Stargardzkiego Centrum Kultury.
Zanim kijowski teatr przyjedzie do Szczecina i Stargardu, występuje we Wrocławiu, Płocku, Olsztynie, Rzeszowie, Bydgoszczy, Zielonej Górze, Lublinie, będzie także w Poznaniu. Powstał w 1934 roku, a rok temu został uhonorowany nagrodą Europejskiego Forum Kultury, przyznaną „za bogactwo osiągnięć i wysoki profesjonalizm”. Nagrodę forum otrzymał także dyrektor artystyczny teatru Bogdan Strutyński. Mówi się, że Strutyński, który dyrektorem kijowskiej operetki jest od kilkunastu lat, zmienił ją w teatr nowoczesny, europejski, o bogatym i różnorodnym repertuarze. Świadczy o tym choćby tytuł festiwalu, który wymyślił: „O-Fest. Operetka. Musical. Opera”, w którego dwóch pierwszych odsłonach wzięły udział teatry z dziesięciu państw Europy i Azji.
W repertuarze kijowskiego teatru są klasyczne operetki, przedstawienia baletowe, koncerty symfoniczne, musicale, muzyczne widowiska jazzowe i folkowe, spektakle dla dorosłych i dzieci. Niezmienną popularnością cieszy się m.in. widowisko „Welcome to Ukraine”, które – jak czytamy w anonsach – opowiada Ukrainie o Europie, a Europie o Ukrainie. Teatr mocno włącza się też w bieżące problemy życia społecznego swojego kraju, zaprasza do siebie osoby niepełnosprawne, biedne, żołnierzy armii ukraińskiej. Gra obecnie m.in. operetki Lehara i Paula Abrahama, balet do suity „Carmen”, „Kees me, Kate” Cole Portera i show „Tango życia” według Piazzoli.

W Szczecinie i Stargardzie kijowscy artyści wykonają arie, duety i tańce m.in. z „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa, „Księżniczki czardasza” Emericha Kalmanna, z „Hrabiny Maricy”, „Barona cygańskiego”, „Traviaty”. Będzie „Czardasz” Vittorio Montiego, ukraińskie „Czarne brwi”, walc Julii z „Romea i Julii” Charlesa Gounoda, włoska pieśń „Dicitencello vuie” i „Time to Say Goodbye” Francesco Sartoriego.

Bilety w kasie Opery na Zamku i SCK w Stargardzie. (b)

NZ: Energia i barwy widowiska w Kijowa

Komentarze

bolo
nie wszyscy się "bawia sie i tancza.." Niektórzy dzisiaj (14-go) maszerują. "Dzień 14 października, czyli Święto Pokrowy, uznawany jest tradycyjnie za dzień utworzenia UPA. Rok temu ukraińskie władze ustanowiły tego dnia Dzień Obrończy Ojczyzny. Z tej okazji ku czci Ukraińskiej Powstańczej Armii ugrupowania nacjonalistyczne zorganizowały w Kijowie marsz." Jeszcze bez kos i wideł.
2015-10-14 18:52:26
Ciekawska...,
To jak to tam na Ukrainie jest... ze w jednej czesci maja tam Wojne... a w drugiej czesci bawia sie i tancza...??
2015-10-13 10:51:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy