sobota, 18 sierpnia 2018.
Strona główna > Kultura > W pogoni za królem

W pogoni za królem

W pogoni za królem
Data publikacji: 2015-09-22 13:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1363 22938

Nienapisane dzieło Verdiego, na scenie połączone siły orkiestry, baletu, chóru i solistów oraz gościnny udział podopiecznych ze szczecińskich domów pomocy społecznej. Już w piątek, w hali Opery na Zamku, premierowo zostanie zaprezentowany spektakl „Szukając Leara: Verdi" w reżyserii Michała Znanieckiego. 

Znaniecki, który jest też autorem scenariusza, nie ukrywa, że od lat fascynuje go sprawa obsesji słynnego kompozytora na tle dramatu Szekspira.

- Z listów Verdiego wynika, że gdy miał 30 lat, postanowił stworzyć operę na podstawie „Króla Leara" - opowiada artysta. - Tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego w końcu tego dzieła nie dokończył, kilkakrotnie informował swoich przyjaciół, że ma już gotowe poszczególne arie. Potem jednak, te arie, przeznaczone do „Leara" trafiały do innych oper Verdiego - do „Trubadura", „Rigoletta", „Traviaty" czy „Simona Boccanegry".

W spektaklu wezmą też udział seniorzy z domów pomocy społecznej przy ulicach Romera i Kruczej. Jak zapewniają jednak przedstawiciele opery, nikt ich nie traktował ulgowo - przeciwnie, dano im odpowiedzialne zadanie do wykonania, z którego oni wywiązali się popisowo.

- Zajęcia z seniorami zaczęliśmy w lutym - opowiada Zofia Dowjat, kierownik warsztatów. - Trzeba je było dostosować do uczestników, bo wiadomo przecież, że z ich kondycją bywa bardzo różnie. Opowiadaliśmy im historię, w której wezmą udział, analizowaliśmy ją. Seniorzy czują się ważni, są częścią widowiska, tworzą je, a nie są jego widzami. 

W roli Leara zobaczymy Jerzego Artysza. 85-letni, wybitnemu polskiemu barytonowi towarzyszyć będą Ewa Biegas (Kordelia), Małgorzata Kustosik (Goneryla) i Joanna Tylkowska- Drożdż (Regana) oraz -wymiennie - Wojciech Malajkat i Michał Dudziński jako Fool, błazen, prowadzący narrację.

Pierwszy pokaz - już w najbliższy piątek w hali Opery, o godz. 19.©℗

(kas)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
74. rocznica wybuchu powstania warszawskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy