Piątek 03 lutego 2023r. 
REKLAMA

Weekend w kinie. Matka w walce o godność dziecka

Data publikacji: 2022-12-10 10:29
Ostatnia aktualizacja: 2022-12-10 16:47
Weekend w kinie. Matka w walce o godność dziecka
 

W weekend (w sobotę i niedzielę o g. 16.15) w kinie „Pionier 1907” w Szczecinie obejrzymy film „Śubuk”. Jego akcja rozpoczyna się w roku 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka, zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji.

Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia.

Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Poco tu ?
2022-12-10 16:17:47
Nagonka na mezczyzn w Polsce. Tylu fajnych i dobrych facetów w Afryce i Azji, nikt pięknych samodzielnych i z dobrych domów kobiet nie trzyma w Polsce na siłę. Jak czytam portale to polscy faceci pija, molestują, dda, hazardziści i miłośnicy piłki. Wyjeżdżajcie bo za kilka lat zostaną wam tylko protesty z tektura nad głową i monopolowy. Szkoda czasu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA