W tym tygodniu w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta premiera płyty, która powstała z inicjatywy szczecińskiego środowiska muzycznego - „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego. Jak podkreśla wydawca albumu, nagranie w maksymalnie wierny sposób oddaje zapisane przez kompozytora w partyturze interpretacyjne wskazówki.
Inicjatorami wydania płyty są: Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia ze Szczecina oraz szczecińska Akademia Sztuki. Symfonię h-moll op. 24 „Polonia” wykonuje na płycie Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bohdana Boguszewskiego. Nagranie zrealizowane zostało w siedzibie orkiestry w ubiegłym roku. Dyrygent zdecydował się wtedy na wykorzystanie trzech sarusofonów i tonitruonu. Co więcej, w kantylenowym fragmencie II części, zgodnie z zaleceniami Paderewskiego, powierzył wykonanie całej sekcji pierwszych skrzypiec, a nie (jak ma to miejsce w wielu nagraniach) wyłącznie koncertmistrzowi. Tu wytłumaczmy, iż sarusofon to instrument o blaszanej rurze takiej jak w saksofonie, zwiniętej na podobieństwo fagotu, z kolei tonitruon to arkusz blachy, którym można naśladować odgłos grzmotów.
Monumentalna Symfonia h-moll to jedno z najwybitniejszych dzieł Ignacego Jana Paderewskiego – nie tylko genialnego pianisty, ale także wysokiej klasy kompozytora. Po sukcesach pierwszych wykonań na estradach Bostonu, Londynu, Paryża, Lwowa i Warszawy, jego muzyka przez wiele lat pozostawała jednak w całkowitym niemal zapomnieniu. Dopiero pod koniec XX stulecia pomału poczęła wracać do sal koncertowych i pojawiać się w katalogach firm płytowych. Paderewski skomponował wspomniany utwór w pierwszych latach ub. wieku z okazji obchodów 40-lecia Postania Styczniowego. Monumentalne dzieło po raz pierwszy zostało wykonane w Bostonie, 12 lutego 1909 roku przez Boston Symphony Orchestra pod dyrekcją Maksa Fiedlera. Z kolei przed polską publicznością symfonia po raz pierwszy została zagrana w 1910 roku we Lwowie, pod dyrekcją Henryka Opieńskiego, podczas Zjazdu Muzyków Polskich z okazji setnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
Warto dodać, że szczeciński dyrygent Bohdan Boguszewski to artysta niezwykle zasłużony dla polskiej kultury, jest m.in. współtwórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, w trakcie którego koncerty odbywają się w Szczecinie oraz różnych miejscowościach naszego regionu. Dyrygent prowadził koncerty w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. W planach artysty jest promocja płyty "Polonia”, połączona z koncertem, w Nowym Jorku. Patronat nad album objął marszałek Senatu RP, prof. Tomasz Grodzki
(MON)
Fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu