środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Warszawa zwycięża na Kontrapunkcie!

Warszawa zwycięża na Kontrapunkcie!

Warszawa zwycięża na Kontrapunkcie!
Data publikacji: 2016-04-24 18:25
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 1237 130851

Magnetyzujące "Nieznośnie długie objęcia" Iwana Wyrypajewa z przyznawanym przez publiczność Grand Prix, "Aktorzy żydowscy" Michała Buszewicza i Anny Smolar z Główną Nagrodą Jury - to dwa najważniejsze werdykty tegorocznego 51. Przeglądu Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" w Szczecinie. Festiwal zakończył się w niedzielę wieczorem (24 kwietnia).

Zwycięstwo spektaklu Wyrypajewa (koprodukcja warszawskiego Teatru Powszechnego i krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa) można uznać za miażdżące: na 213 głosów, zdobył 70. Kolejne przedstawienia miały zdecydowanie mniejsze wsparcie widzów - 40 głosów zgromadziła "Ewelina płacze" z TR Warszawa, a po 25 - "Maria Callas" Krystyny Jandy z OCH-Teatru i "Aktorzy żydowscy" ze stołecznego Teatru Żydowskiego.

"Nieznośnie długie objęcia" to rozpisana na aktorski kwartet opowieść o czwórce współczesnych trzydziestolatków, próbujących zagłuszyć egzystencjalną pustkę. Świat pozorów, w którym nie umieją znaleźć miejsca i złe decyzje implikujące kolejne problemy tylko pogłębiają potrzebę nadania sensu ich życiu. To jednak okazuje się zbyt trudne wyzwanie. Aktorom - Karolinie Gruszce, Julii Wyszyńskiej, Dobromirowi Dymeckiemu i Maciejowi Buchwaldowi, za "znakomite wykonanie teatralnej partytury" wyróżnienie przyznali także jurorzy.

Docenieni Główną Nagrodą Jury "Aktorzy żydowscy" urzekli komisję "odwagą w użyciu własnej historii do stworzenia opowieści, która mówi o nas wszystkich". Przestawienie opiera się na rozmowie aktorów o stereotypach, narosłych wokół ich teatru i ich samych, o swoich zawodowych marzeniach, o kształtowaniu się tożsamości, o miejscu w kulturze.

Nagrodą Magnolii - Nagrodą Miasta Szczecina jurorzy uhonorowali Adama Woronowicza, Marię Maj, Rafała Maćkowiaka i Ewelinę Pankowską z TR Warszawa za ich kreacje w "Ewelina płacze". To także jest opowieść o tożsamości aktora, przedstawiona jednak w odmienny, bardziej komediowy sposób. Reżyser spektaklu - Anna Karasińska otrzymała też Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego, za "za błyskotliwość, inteligencję i konsekwencję w tworzeniu wypowiedzi, która burzy tradycyjne hierarchie i pokazuje jak ważne jest zaufanie w pracy teatralnej".

Nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu jurorzy przyznali belgijskiemu performerowi Benjaminowi Verdonckowi. W uzasadnieniu czytamy o "konsekwencji w tworzeniu autonomicznej wypowiedzi artystycznej i tworzeniu bazującego na minimalnych środkach wyrazu oryginalnego języka teatralnego, który uwodzi".

Wyróżnienie otrzymali również twórcy scenografii i wideo do spektaklu "Baal", prezentowanego w Deutsches Theater podczas Dnia Berlińskiego.

Festiwal zakończył się w niedzielę wieczorem, w Teatrze Polskim, pokazem "nie-boskiej komedii. WSZYSTKO POWIEM BOGU!" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Starego z Krakowa. ©℗

(kas)

Fot. Materiały organizatorów

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy