sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Wakacyjny Szekspir

Wakacyjny Szekspir

Wakacyjny Szekspir
Data publikacji: 2016-07-06 18:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1859 143125

„Szekspir – 5.00 po południu” - taki tytuł będzie nosić pokaz finałowy wieńczący dwutygodniowe warsztaty teatralne - „Lato w teatrze”, który po raz ósmy zrealizował Teatr Lalek „Pleciuga” (w tym roku we współpracy z Centrum Kultury w Resku). Publiczność zobaczy go najpierw w piątek na scenie „Pleciugi", a następnie w sobotę na rynku w Resku. Oba oczywiście o godz. 17.

Tegoroczna edycja projektu „Lato w teatrze” związana jest z obchodami Roku Szekspirowskiego. Pierwszy tydzień warsztatów 50. dzieci spędziło w Resku, a w kolejnym wszyscy wrócili do Szczecina, gdzie większość zajęć odbywa się w siedzibie „Pleciugi":

- Daliśmy im teatr w posiadanie - żartuje Magdalena Bogusławska, szefowa warsztatów.

Finałowe przedstawienia odbędą się o godzinie 17, w nawiązaniu do tytułowej „piątej po południu”, która w założeniu będzie kojarzyć się z „five o’clock tea” oraz zgodnie z tradycją teatru elżbietańskiego, prezentującego spektakle w świetle dziennym. Jak mówią organizatorzy zajęć, wielu uczestników półkolonii z twórczością Szekspira zetknęła się po raz pierwszy, a dramaty w pełnym brzmieniu mogą być dla nich zbyt trudne. Dlatego wykorzystano m.in. cytaty zebrane w pięknie zilustrowanej książce „William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze”, uszeregowane tematycznie według słów - kluczy, takich jak: miłość, władza, dobro, zło, prawda czy smutek. Z najbardziej bliskich dzieciom cytatów, np. radości, smutku czy pieniędzy, powstał scenariusz przedstawienia, które zbudowane będzie z kilku powiązanych ze sobą etiud. Pokazowi ma towarzyszyć muzyka zaaranżowana i zagrana przez uczestników, z kolei kostiumy mają być utrzymane w stylu epoki teatru szekspirowskiego. Stroje uczestnicy oczywiście sami sobie uszyli, według własnych projektów. 

Monika GAPIŃSKA

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: W szczecińskiej Pleciudze trwają przygotowania do piątkowego spektaklu „Szekspir – 5.00 po południu” w wykonaniu dzieci ze Szczecina i Reska.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy