Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

W Willi Lentza jak w starożytnej Grecji. W niedzielę premiera kręconej tu opery

Data publikacji: 23 października 2021 r. 13:47
Ostatnia aktualizacja: 27 października 2021 r. 11:25
W Willi Lentza jak w starożytnej Grecji. W niedzielę premiera kręconej tu opery
Fot. Piotr Wolski©Opera na Zamku  

W szczecińskiej Willi Lentza niedawno zarejestrowano filmową wersję opery, której akcja toczy się w starożytnej Grecji. To "Issipile" na podstawie libretta Pietra Metastasio, zrealizowana przez Operę na Zamku i zaproszoną międzynarodową ekipę artystów. Efekty ich pracy będzie można podziwiać w niedzielę (24 października) na VOD o godz. 20. Ma to być oryginalna wersja z polskimi napisami. Link do e-wejściówek na: https://tiny.pl/9947w lub dostępne będą przez stronę www.opera.szczecin.pl. Cena biletu do wyboru: 10, 20 lub 50 złotych.

Akcja opery toczy się w świecie starożytnej Grecji, gdzie Issipile, księżniczka Lemnos, będzie zmuszona pokrzyżować intrygę przeciw królowi i jego żołnierzom, zaplanowaną przez ich żony. Zazdrosne i urażone zachowaniem swoich mężów podczas wojny w Tracji, planują zabicie ich podczas obchodów na cześć Bachusa. Issipile, podczas trwania opery, zniweczy plany kobiet i uratuje swojego ojca, a wszystko to w akompaniamencie historii o miłości, zemście, zdradzie i piratach.

- Szukając wspólnego mianownika estetycznego dla tematyki mitologicznej, barokowego pochodzenia opery oraz wnętrza willi zbudowanej w stylu będącym eklektyczną odpowiedzią na estetykę epoki, odnajduję rozwiązanie, bazujące na łączeniu stylów, gdzie poprzez silnie zdefiniowany kostium (ubiór myśliwsko-jeździecki) zostanie podkreślona jednolitość i kierunek wizji artystycznej - opowiada Piotr Jędrzejas, reżyser „Issipile”. - Zaproponowane zostaną również elementy dekoracyjne (wypchane zwierzęta) dopełniające kostiumy i wnętrza, jednocześnie wprowadzając nas w klimat miejsc akcji. Libretto opery nawiązuje do mitologicznej postaci Dionizosa/Bachusa, boga dzikiej natury, winnej latorośli i wina. Odniesienie się do mitologicznego boga poprzez kostiumy śpiewaków, stanowiących bezpośrednie zapożyczenie z estetyki jeździectwa, symbolizować będzie oswajanie dzikiej natury. Kostiumy będą jednocześnie unifikowały postaci męskie i żeńskie. Próba połączenia przekazu mitologicznego z wnętrzami Willi Lentza pozwoli w sposób metaforyczny dookreślić miejsca dramatu (świątynia Bachusa, las, wybrzeże) elementami dekoracyjnymi, będącymi pojedynczymi artefaktami- sztucznymi (wypchanymi) zwierzętami, które odpowiednio oświetlone spotęgują nastrój libretta opery budząc skojarzenia z polowaniem i rzezią bezbronnych. Symbolika zwierząt i polowania łączy się również z mitologicznymi treściami dotyczącymi ofiary oraz powiązania z Dionizosem i jego wcieleń zwierzęcych (pantera, kozioł). W trackich misteriach miał na sobie skórę lisa, symbolizującą nowe życie. Za kostiumy oraz artefakty-rekwizyty odpowiadać będzie Anna Adamiak. Estetycznym dopełnieniem gry aktorskiej, będzie zastosowanie zbliżeń na detale architektoniczne, twarze i dłonie śpiewaków, rekwizyty oraz na wspomniane artefakty – zwierzęta. Szybki montaż filmowy wspomagać będzie dynamikę odbioru całości.

Oto wykonawcy: Issipile - Merlind Pohl, Rodope - Georgia Tryfona, Eurinome - Małgorzata Przybysz, Learco - Roberto Jachini Virgili, Giasone - Jakub Borowczyk, Toante - Jakub Borgiel, Lausitzer Baroque Ensemble: skrzypce barokowe - Helmut Riebl, Christophe  Mourault, Mateusz Janus, Katarzyna Cendlak, altówka - Karolina Janik, Dominika Garncarz, wiolonczela barokowa - Szczepan Dembiński, kontrabas  - Marcin Bajon, teorba - Maria Wilgos, klawesyn - Adam Piotr Rorat, dyrygent - Enrique Gómez-Cabrero Fernández.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

meloman
2021-10-27 18:15:43
A na czym polegał udział OnZ w tej realizacji? Czy wziął w niej udział chociaż jeden Artysta Opery, muzyk czy śpiewak???
Dom wariatow
2021-10-27 10:14:46
Willa lentza ma program od sasa do lasa, kompletnie bez żadnego pomysłu. Faktycznie opłacało się wywalić te 30 mln na remont.
Sganarel
2021-10-26 11:03:16
Wyindywidualizowani indywidualiści wyindywidualizowali się z rozentuzjazmowanego tłumu. Brawo, brawo, brawo ! To właśnie w Panu Reżyserze cenimy , że nie owija sprawy w bawełnę, lecz wykłada ją z zadziwiającą jasnością.
@@Lolo
2021-10-24 22:24:10
:-)
@Lolo
2021-10-24 12:39:45
Czytają, ale że nikt tego nie rozumie, drukują.
Lolo
2021-10-24 08:54:03
Czy ktoś z redakcji czyta ten bełkot przed publikacją?
Wszyscy w tunikach?
2021-10-23 21:28:12
.
Meloman
2021-10-23 17:14:26
A co ma willa Lentza ze starożytnością? Raczej powstała w latach w których powstawały najlepsze operetki. To można tam kręcić nie starożytną Grecję. Jak zwykle opera przekombinowała

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA