Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Tango w roli głównej. Koncert, pokazy taneczne, film i debata

Data publikacji: 16 września 2021 r. 14:43
Ostatnia aktualizacja: 16 września 2021 r. 14:46
Tango w roli głównej. Koncert, pokazy taneczne, film i debata
Fot. materiały organizatora  

Pokaz oscarowego filmu animowanym Zbigniewa Rybczyńskiego pt. "Tango", dyskusja dotycząca tanga (moderowana przez prof. Tomasza Tomaszewskiego), pokazy taneczne oraz koncert grupy Grupo Gardel - oto atrakcje piątkowego (17 września) wydarzenia w szczecińskiej Willi Lentza pt. "Tango&Willa".

Na godz. 17 zaplanowana jest debata, w której udział zapowiedzieli m.in.: dr Paulina Bojarska z Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, Dorota i Adrian Grygierowie – tancerze oklaskiwani na wielu prestiżowych festiwalach w Europie i Ameryce Płd., założyciele Akademii Tanga w Szczecinie, a także Danielle Pacitti – bandoneonista, kompozytor, członek Grupo Gardel oraz prof. Szymon Wyrzykowski – dyrygent, dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego im. Profesora Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie.

Debacie towarzyszyć będzie pokaz specjalny filmu "Tango". Na zrealizowany w 1980 roku film Zbigniewa Rybczyńskiego od razu spadł deszcz nagród: Grand Prix i nagroda publiczności na festiwalach we francuskim Annecy i w hiszpańskim mieście Hueska, Grand Prix i nagroda FIPRESCI w Oberhausen, nagroda główna festiwalu filmów krótkometrażowych w Krakowie, wyróżnienie jury za nowatorstwo techniczne oraz nagroda publiczności w Ottawie oraz nagroda dla najlepszego filmu animowanego w fińskim Tamperee. Ukoronowaniem tego triumfalnego pochodu był przyznany "Tangu", w 1983 roku, Oscar dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego. Jego autor przebywał już wówczas od dwóch lat za granicą. Stan wojenny zastał go w Austrii, gdzie poprosił o azyl. Oscar otworzył mu drogę za ocean, dokąd przeniósł się wraz z rodziną. Tam założył swoje własne studio produkcyjne, Zbig Vision, w którym realizował, jako pierwszy twórca na świecie, filmy wideo w technice wysokiej rozdzielczości. 

Uwaga na debatę i film obowiązują zapisy (na koncert z kolei - bilety), pod adresem: sekretariat@willa-lentza.pl 

Dużą atrakcją wieczoru będzie zapewne, od godz. 19.30, wspomniany koncert zespołu założonego przez prof. Tomasza Tomaszewskiego, pierwszego koncertmistrza Deutsche Oper w Berlinie, twórcę i dyrygenta orkiestry Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin oraz wykładowcę m.in. berlińskiego Uniwersytetu Sztuk (Akademie der Künste Berlin). W Willi Lentza przewidziano również pokazy taneczne. W przerwie koncertu tancerze wykonają tango argentyńskie.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA