wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Kultura > W weekend świętujmy Dzień Dziecka! Atrakcje online

W weekend świętujmy Dzień Dziecka! Atrakcje online

W weekend świętujmy Dzień Dziecka! Atrakcje online
Data publikacji: 2020-05-30 06:54
Wywietleń: 452 457137

Teatr Lalek Pleciuga

„Weekendowe Poranki z Pleciugą” to internetowa propozycja szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga. Dzieci zatem mogą obejrzeć spektakle tej sceny na kanale YouTube. W sobotę i niedzielę o godz. 11 zostanie zaprezentowane, w dwóch częściach (każda część innego dnia) przedstawienie pt. „Paskuda i Maruda” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego.

O czym jest ta historia? Oddajmy głos twórcom: "W sklepie prowadzonym przez czarownicę można nabyć różne specyfiki – leczące choroby, dodające odwagi, urody, młodości... Niestety, magiczne produkty, zamiast rozwiązywać problemy, sprawiają same kłopoty. Bo żeby dać komuś młodość, komuś innemu trzeba ją zabrać. Historia napisana przez Lilianę Bardijewską w lekki, pełen humoru, ale jednocześnie mądry sposób opowiada o konflikcie między zachłanną czarownicą – Paskudą oraz jej starym kotem – Marudą, a oszukanymi przez nich ludźmi i zwierzętami – Synem, Śliczną, Psem, Osłem…Typowe elementy baśni wplecione są tutaj w system wartości współczesnego świata, w którym panuje kult młodości. Autorka sztuki wykorzystuje wątek wędrówki do refleksji nad przemijaniem. Sztuczki Paskudy okazują się daremne. Nie udaje jej się oszukać Czasu. Każdy z bohaterów musi przejść kolejne etapy na swojej drodze, a każdy z etapów ma swoje przywileje, zadania, mniejsze i większe radości oraz troski".

Oto obsada spektaklu: Grażyna Nieciecka - Puchalik, Krzysztof Tarasiuk, Mariola Fajak - Słomińska, Katarzyna Majewska, Paulina Lenart, Edyta Niewińska-Van der Moeren, Rafał Hajdukiewicz, Mirosław Kucharski, Janusz Słomiński.

Boom - doom warsztaty

Szczeciński Dom Kultury "13 Muz" organizuje rozmaite, ciekawe zajęcia dla dzieci w ramach warsztatów online pt. "Domowy Animator Kultury". W sobotę (o godz. 12) i w niedzielę (o godz. 14) na kanale YouTube tej instytucji, zaplanowane są "Boom - doom warsztaty".

Warsztaty dedykowane dzieciom od 4 lat i ich opiekunom. Prowadzone są w formie zabawy, a ich głównym celem jest poprawa kondycji, koordynacji wzrokowo ruchowej, a także dobra zabawa i aktywne spędzenie czasu w domu, w trakcie kwarantanny. Nauka żonglowania, a także wykonywanie ćwiczeń sztuki cyrkowej, angażuje obie półkule mózgowe, stymuluje zmysły, ćwiczy poczucie równowagi, uczy cierpliwości i wytrwałości, a ponadto dają wiele satysfakcji i radości.

Warsztaty poprowadzi Kamil Żongler Malecki - performer, żongler, klaun, pedagog cyrku. Od 2008 roku związany z pedagogiką cyrkową oraz sztuką ogniową. Trener żonglerki oraz klaunady od 2012 roku.

Teatr Rozmaitości Gwitajcie

Mimo iż od kilku tygodni Teatr Rozmaitości Gwitajcie nie pokazywał spektakli w przestrzeni wirtualnej i informował o zawieszeniu działalności, z okazji Dnia Dziecka aktorzy postanowili zrobić nie lada niespodziankę swoim małym widzom. W poniedziałek (1 czerwca) od rana, od godziny 8 - do aż godziny 20, na kanale YouTube tej sceny, będzie można obejrzeć trzy bajki wyprodukowane przez szczeciński teatr: "Chcecie wierzyć czy nie chcecie, krasnoludki są na świecie", "Morskie gadki małej Piratki" oraz "Mądralinka". 

"Dzisiaj rwetes niesłychany" Łapciuś chodzi zapłakany/W Karzełkowie źle się dzieje.../Łapciuś, nasz kochany skrzacik/Krasnal dzielny, chociaż gapa/Kiedy sen go mocny złapał/Swą czapeczkę piękną stracił..." - tak rozpoczyna się opowieść pt. "Chcecie wierzyć czy nie chcecie, krasnoludki są na świecie". Jesteście ciekawi, czy sympatyczny Łapciuś odzyska swoją zgubę? Usiądźcie zatem przed komputerem, tabletem albo z telefonem w ręku i obejrzyjcie bajkę.

"Morskie gadki małej Piratki" to pełna przygód i rozbujana żwawą skocznością żeglarskich piosenek historia dziewczynki, której największą miłością jest morze. Wbrew przeciwnościom losu, z radością podejmuje rozmaite wyzwania, aby spełnić swoje marzenia. Spotyka też na swej drodze przedstawicieli żeglarskich profesji, którzy opowiadają o swojej pracy, niełatwym acz pięknym życiu na morzu i przekazują istotne fakty z zakresu morskiego rzemiosła. Czy jej się uda? Czy doprowadzi do realizacji swoich pragnień?

W małej chatce, wśród pól i lasów, mieszka niezwykła dziewczynka. Co w niej takiego niezwykłego? Jest bardzo mądra więc wszyscy w okolicy przezwali ją Mądralinką, a jej spryt oraz inteligencja pozwalają przezwyciężyć największe nawet problemy. Bo przecież nie od dziś wiadomo, że "mądry sam kształtuje sobie los"... Oro fabuła bajki pt. "Mądralinka". 

Wyjątkowy koncert - z filharmonii

To będzie wyjątkowe, przedpołudniowe spotkanie w przestrzeni internetowej! Artyści szczecińskiej filharmonii przygotowali na 1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, mnóstwo niespodzianek dla małych i dużych melomanów. Początek o godzinie 11 na kanałach "lodowego pałacu" w serwisach - Facebook i YouTube.

- Koncert, który przygotowaliśmy, będzie niespodzianką zarówno dla młodszych, jak i starszych melomanów. Znane i lubiane utwory o naszym pięknym mieście (także te nowe z nadchodzącej płyty) wykonane zostaną przez wyjątkowych wykonawców: energetyczną rozrywkową kapelę i ... superbohaterów! - zapowiada Katarzyna Plater - Zyberk, rzecznik prasowy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. - Nie, nie, nie takich, którzy władają żywiołami i nie potrafią latać. Moce śpiewających filharmonicznych superbohaterów są dużo potężniejsze. Są też bardzo ważne w naszym codziennym życiu.

Wszystko to czeka na tych, którzy zasiądą przez komputerami, tabletami albo innymi nośnikami, by obejrzeć premierowy odcinek warsztatów o nazwie "DoNuta Taktuje Online". Wtedy będzie można się przekonać, jak brzmią piosenki z płyty „I żyli długo i w Szczecinie", tyle że bez orkiestry. Ciekawi jesteście, kto zaśpiewa piosenkę o paprykarzu, a kto o pasztecikach, a o jakim kinie wykona piosenkę superbohater Michał?

- Znane utwory zabrzmią teraz inaczej dzięki energetycznemu zespołowi - zdradza rzeczniczka filharmonii i dodaje: - Warto pamiętać o tym, że - nie bacząc na wiek - dzieckiem można być przez całe życie. Chociażby po to, by świętować w Dzień Dziecka. 

We wspomniany, świąteczny dzień, upominki dla dzieci będzie można kupić w filharmonicznym sklepie internetowym ze zniżką 20 - procentową.

(MON) 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie