Niedziela, 22 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

W Szczecinie powstaje film o Stoewerach [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 06 października 2024 r. 13:55
Ostatnia aktualizacja: 07 października 2024 r. 07:54
W Szczecinie powstaje film o Stoewerach
W niedzielę Ogród Różany zamienił się w plan filmowy.   

Do finału zmierza produkcja filmu "Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny". Jedna z ostatnich scen była kręcona w niedzielę w szczecińskim Ogrodzie Różanym. 

W Różance pracowało kilkadziesiąt osób w strojach z okresu międzywojennego. Pojawili się rozpoznawalni aktorzy, jak Konrad Pawicki, ale odpowiedni klimat tworzyli też statyści. Zaciekawieni szczecinianie podchodzili do płotu, aby popatrzeć, jak pracuje ekipa filmowa. 

 - Dziś kręcimy scenę pikniku, który był organizowany sto lat temu w dniu Święta Pracy. Mamy dużo statystów, na planie jest z pięćdziesiąt osób - mówił operator Bartosz Jurgiewicz. - Pogoda na szczęście dopisuje. 

Po co nam film o niemieckich przedsiębiorcach?

- Powinniśmy bardzo rozsądnie podchodzić do historii Szczecina, budować tożsamość mieszkańców - tłumaczyła pomysłodawczyni filmu Helena Kwiatkowska. - To nie jest tak, że nikogo tu przed nami nie było, nikt tego nie miasta nie zbudował. Szczecin budowały pokolenia ludzi, którzy tu wcześniej mieszkali. Czy to ich wina, że byli Niemcami? Nie, oni kochali to miasto - tak jak bohater mojego poprzedniego filmu, Johannes Quistorp. Bernhard Stoewer wraz z synami budowali przemysł, dawali zatrudnienie, budowali fabryki, robili genialne konstrukcje, bo byli wynalazcami. Maszyny do szycia, maszyny do pisania, pługi, rowery, trójkołowce, auta, limuzyny...

- To trochę taka historia magiczna, bo przed wojną produkowano tu auta, które były porównywano z Rolls - Royce'm - dodawał Bartosz Jurgiewicz.

- Zaintrygowało mnie to, że mechanik bez wykształcenia, tylko ze skończoną szkołą podstawową, wpadł na pomysł, pojechał do Lipska, przywiózł stamtąd maszynę do pisania, przejrzał ją na wskroś i potem założył fabrykę - zdradziła Helena Kwiatkowska. - Cała trójka Stoewerów to byli ludzie ogromnie twórczy, rozsławili Szczecin niemal na cały świat. 

"Imperium Stoewerów" to dokument, ale będzie w nim dużo zainscenizowanych scen z przeszłości. Produkcja chce opowiedzieć o całości historii rodziny Stoerwrów - zaczynając od skromnych początków, czyli warsztatu rusznikarza i mechanika.  W nestora rodu wcieli się Jacek Piątkowski, w jego synów - Maciej Litkowski i Wojciech Sandach. Zdjęcia były realizowane także w Hamburgu i w Mielenku Drawskim.

- Film ma być gotowy w grudniu - zapowiedziała Helena Kwiatkowska. - Zależy nam na tym, żeby był pokazywany w "Pionierze". Chcielibyśmy, aby film obejrzało jak najwięcej mieszkańców. Pokazy będą darmowe. 

- Byłoby dobrze, gdyby ten film był stałą pozycją w Muzeum Techniki - stwierdził Bartosz Jurgiewicz. - Spędziliśmy tam wiele dni. Jest tam cała kolekcja aut Stoewera. Ludzie patrzyli i mówili: "Patrz, to amerykańskie auto... A nie, ono jest stąd, ze Szczecina". 

Film powstaje w ramach projektu pt. ” Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny. Historia rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w Szczecinie na Pomorzu Zachodnim” i jest dofinansowany w ramach Programu Współpracy Interreg VIA Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027 oraz z budżetu państwa. ©℗

Alan Sasinowski

Film i fot. Piotr Sikora

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Czy pani
2024-10-11 09:33:15
Wydaje się, że nie tylko do jednej klasy, ale i na lekcje jednej religii.
Meine geliebten
2024-10-09 15:33:46
Kinder. Jeder bekommt einen Lutscher.
Polacy teraz rządzom
2024-10-07 02:13:55
Bolesława Krzywousty, Polmos i Junak, dyrektor Karger i PZM,,,,, Szwedzi, Duńczycy,,,,, A tu ciągle Niemcy Niemcy
Eryk Pomorski
2024-10-06 23:33:17
niech sobie pseudopatrioci polscy szczekają, a prawdziwi patrioci szczecińscy niech dalej robią dobrą robotę. Niestety dla nich, trudno zrozumieć że Szczecin był jednym z najważniejszych miast ówczesnych Niemiec, a jego piękno mimo lat grabieży i zaniedbań nadal w olbrzymiej większości zawdzięczamy przedwojennym architektom i urbanistom. Na tym tle widać jak beznadziejne były polskie rządy, poczynając od towarzysza 1 prezydenta a skoczywszy na magazynierze ze stoczni.
Szczecin
2024-10-06 21:17:55
Historia Junaka jakoś nie jest ciekawa bo to polska historia. Może coś o niewolniczej pracy dziesiątków tysięcy pogardzanych jenców na rzecz wysiłku militarnego Rzeszy w Stettin. To są istotne sprawy. Ani Stoewerowie ani Quistorpowie nie działali na rzecz demilitaryzacji ani zapobieżaniu budowy obozów koncentracyjnyxh
DO SZCZECIN
2024-10-06 20:01:00
Jaka propaganda? Prawdziwa historia tego miasta. W jaki sposób Polacy uwolnili Szczecin od nazizmu. Co za bzdury??? Szczecin dostaliśmy w ramach porozumień w Jałcie i Poczdamie w zamian za ziemie na wschodzie. Polska przesunęła się na zachód. Które statki zawojowały cały świat ??? Jest pełno o pest pelno filmów o wojnie,a o prawdziwej historii Szczecina nie ma. Ci twórcy robią bardzo dobrą robotę. Najpierw był film o Quistorpie,a teraz o Stoewerze. Brawo!!! Oby więcej takich inicjatyw.
Hubi
2024-10-06 19:54:16
Hejterzy, a co Wy robicie, aby choć o drobinę rołzsławić Szczecin?
A fabryki...
2024-10-06 19:46:34
... już nie ma . Została zgruzowana.
Czy pani
2024-10-06 19:22:30
Helena Kwiatkowska chodziła do jednej klasy z panią Agnieszką Holland ?
Anonim
2024-10-06 18:16:43
To ich wina, że wybrali Hitlera i że mordowali ludzi, a czy w fabrykach stoewera nie było pracowników przymusowych?
Hmmm...
2024-10-06 18:04:32
z tekstu - "Czy to ich wina, że byli Niemcami ?" Z życia - czy to ich wina, że BYLI Polakami, Żydami ?
Szczecin
2024-10-06 15:50:35
Znowu ta propaganda. Co z pokoleniami które budowały Szczecin wspólczesny i uwolniły od nazizmu? Wspaniałe statki które zawojowały swiat i zdobyły nagrody na całym świecie? Co z ludżmi którzy poświecili życie aby uwolnić nasz świat od totalitaryzmu Niemiec i Rosji? Niemcy palcem nie kiwnęli żeby zapobiec mordom i nazizmowi. To polską krwią spłynęla Odra by ocalić świat od szaleństwa Niemców. Gdzie o tym filmy Frau?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA