Zbliżający się koniec roku to dla Baltic Neopolis Orchestra czas intensywnych działań, w ramach których odbywają się nie tylko koncerty.
Już w najbliższą środę 15 listopada w Studio S1 budynku Radia Szczecin odbędzie się wydarzenie pt. „Utracone pokolenie”.
– Baltic Neopolis Orchestra jest pomysłodawcą projektu – wyjaśnia Katarzyna Lament, szefowa biura koncertowego BNO. – W jego ramach chcemy pokazać straty jakie poniosła kultura polska w okresie II wojny światowej.
Projekt ma również na celu przybliżenie strat poniesionych w zakresie utraty życia lub zaprzepaszczonej twórczości artystów, muzyków, kompozytorów, aktorów, poetów, pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy i innych ludzi szeroko rozumianej kultury i sztuki.
Środowe wydarzenie, którego data koresponduje z Narodowym Świętem Niepodległości, będzie się składać z dwóch części – debaty i koncertu. W ich trakcie przywołane zostaną sylwetki twórców, których dzieła i spuścizna zostały zapomniane lub nieodkryte. Twórczość utraconego pokolenia i jego wpływ na dzieła współczesnych kompozytorów, wybrzmią podczas koncertu w wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra.
Jako pierwszy odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Dzieła Utracone”. Dyskusja dotyczyć będzie strat, jakie poniosła Polska w zakresie kultury, ze szczególnym uwzględnieniem kultury muzycznej. Postawione zostaną pytania o znaczenie pojęcia „utracone pokolenie”, a także ukazane zostaną straty w zakresie dziedzictwa kultury, literatury i sztuki oraz znaczenie spuścizny „utraconego pokolenia” dla współcześnie tworzących artystów. W dyskusji udział wezmą udział m.in. historycy, teoretycy literatury, prawnicy oraz menedżerowie kultury. Początek o godz. 16.30.
Na godzinę 18.30 przewidziano przerwę, po której wystąpi Baltic Neopolis Orchestra. Muzycy zaprezentują dzieła odzyskane po II wojnie światowej, a także kompozycje czołowych polskich twórców XX i XXI wieku wykonywane przez wybitnych polskich i międzynarodowych artystów. Baltic Neopolis Orchestra wystąpi w 16-osobowym składzie, którego solistami będą Emanuel Salvador – skrzypce, Agnieszka Sawicka – skrzypce, Emilia Goch Salvador – altówka oraz Konstantin Heidrich – wiolonczela.
Wśród wykonywanych utworów usłyszymy m.in. kompozycje Szymona Laksa, urodzonego w Warszawie kompozytora, dyrygenta, pianisty, pisarza i tłumacza pochodzenia żydowskiego, który jeszcze przed wojną zamieszkał w Paryżu. Po wybuchu II wojny światowej został wywieziony do KL Auschwitz. Po wyzwoleniu wrócił do Paryża gdzie zmarł w roku 1983.
Na oba wydarzenia wstęp jest wolny. Studio S-1 im. prof. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin, aleja Wojska Polskiego 73 w Szczecinie. ©℗
Krzysztof ŻURAWSKI