środa, 03 marca 2021r.

W sobotę ostatnie pożegnanie wybitnego dyrygenta, Jacka Kraszewskiego

Data publikacji: 2021-01-23 08:18
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-23 08:18
W sobotę ostatnie pożegnanie wybitnego dyrygenta, Jacka Kraszewskiego
Fot. archiwum Akademii Sztuki  

Ostatnie pożegnanie szczecińskiego dyrygenta, Jacka Kraszewskiego, odbędzie się w sobotę (23 stycznia). O godz.12.30 w katedrze wystawiona zostanie trumna, a o godz. 13 odprawiona zostanie msza święta. Bezpośrednio po tej ceremonii, nastąpi przewiezienie ciała na Cmentarz Centralny, gdzie zostanie złożone do grobu (kwatera 60 B, rząd 3, grób nr 13).

Jacek Kraszewski (1957 – 2021)

Na kanale YouTube można obejrzeć muzyczne pożegnanie dyrygenta przez jego przyjaciół - "Maestro Jacek Kraszewski In Memoriam". To koncert z 2016 roku, nagrany w trakcie mszy św. z okazji 1050-lecia Chrztu Polski w kościele pw. św Jakuba Apostoła w Szczecinie, przez Stowarzyszenie Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego.

Jacek Kraszewski zmarł 14 stycznia br. Przyczyną śmierci dyrygenta był koronawirus. Artysta urodził się w Szczecinie w 1957 roku, był absolwentem szczecińskich szkół muzycznych w klasie skrzypiec. W latach 1965-1973 był chórzystą Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki” prowadzonego przez Jana Szyrockiego. W 1982 r. uzyskał z wyróżnieniem dyplom w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Witolda Krzemieńskiego. W latach 1978-1992 był skrzypkiem i dyrygentem w Operze i Operetce w Szczecinie, a od 1989 r. jej dyrektorem naczelnym i artystycznym. W tym czasie prowadził również działalność koncertową jako dyrygent Filharmonii Szczecińskiej i działalność dydaktyczną jako pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 1993-1996 był dyrygentem w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, a w sezonie artystycznym 1994/95 pełnił w nim obowiązki dyrektora artystycznego. W latach 1994-2002 współpracował z Polską Operą Telewizyjną we Wrocławiu, z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu oraz z zespołem Ballet Classique de Paris, prowadził też polsko-niemiecką orkiestrę młodzieżową „Pomerania” oraz Chór Męski „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego. W latach 2005-2007 był zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Operze na Zamku w Szczecinie. Od 2010 r. był pracownikiem naukowym Akademii Sztuki w Szczecinie.

Wspomnienia o Jacku Kraszewski

Na Facebooku Szczeciński Chór Chłopięcy "Słowiki" tak wspomina Jacka Kraszewskiego: "W naszym chórze śpiewał na przełomie lat 60. i 70. W historii zespołu odznaczył się jako znakomity solista, najlepszy wykonawca “Próby przed koncertem” w dziejach chóru i I sopran w kwartetach “Rorando Coeli”. W dorosłym życiu Jacek był utalentowanym skrzypkiem, dyrygentem, profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie, a w ostatnich latach także dyrygentem Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Ponadto od 2013 prowadził Chór Męski "Słowiki 60" im. prof. Jana Szyrockiego. W naszej pamięci Jacek pozostanie jako jeden z najlepszych chórzystów w 60-letniej historii Szczecińskiego Chóru Chłopięcego "Słowiki”".

Z kolei Chór Akademii Morskiej w Szczecinie, który w tym roku planował wspólne wykonanie z Jackiem Kraszewskim "Harnasiów" K. Szymanowskiego i utwory W. Kilara, umieścił taki wpis: "Mieliśmy niebywałą przyjemność wielokrotnie śpiewać największe dzieła pod batutą Profesora. I za każdym razem podziwialiśmy Jego wielki kunszt, charyzmę i ogromny profesjonalizm. Niebawem nasze muzyczne drogi znów miały się skrzyżować... Spoczywaj w pokoju, Profesorze. Będzie nam tu Pana bardzo brakować...".

Dyrygenta wspomina także Orkiestra Wojskowa w Szczecinie: "Odszedł od nas wielki człowiek, przyjaciel Orkiestry Wojskowej w Szczecinie, Maestro Jacek Kraszewski. Profesor od lat współpracował z orkiestrą dzieląc się z nami swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni".

Artysta był wykładowcą szczecińskiej Akademii Sztuki od początku jej istnienia. Oto, jak pożegnała Go ta uczelnia: "Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci prof. Jacka Kraszewskiego, znakomitego dyrygenta, długoletniego dyrektora artystycznego i naczelnego Opery na Zamku w Szczecinie, dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, a także wykładowcy naszej Uczelni od początku jej istnienia. Łączymy się w żalu z rodziną i najbliższymi Profesora oraz z rzeszą melomanów ze Szczecina, Polski i Europy, których przez tyle lat swojej artystycznej drogi cieszył swym dyrygenckim kunsztem".

Piątkowy koncert w filharmonii poświęcony będzie pamięci Jacka Kraszewskiego. Instytucja tak pożegnała dyrygenta: "Maestro Jacek Kraszewski, przez lata współpracował z Filharmonią w Szczecinie, w której debiutował już na drugim roku studiów. Był wieloletnim dyrektorem Opery na Zamku w Szczecinie, dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, dyrygentem Chóru Męskiego „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego, cenionym wykładowcą akademickim, a także kierownikiem muzycznym i dyrygentem Filharmonii Gorzowskiej. Jako dyrygent Maestro Jacek Kraszewski był częstym gościem polskich i zagranicznych zespołów symfonicznych i operowych. Maestro, dziękujemy za możliwość wspólnej pracy i muzyczne wspomnienia, które pozostaną z nami".

(MON)

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ