Piątek 16 kwietnia 2021r. 

Koncert pamięci Jacka Kraszewskiego. Zabrzmią Serenady Dvořáka

Data publikacji: 2021-01-22 17:08
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-22 18:49
Koncert pamięci Jacka Kraszewskiego. Zabrzmią Serenady Dvořáka
Fot. Cezary Aszkiełowicz  

Koncert pt. „Serenady Dvořáka”, podczas którego melomani przeniosą się do muzycznego świata czeskiego kompozytora, będzie transmitowany w piątek (22 stycznia) o godz. 19 na platformie: livefilharmonia.szczecin.pl. Dostęp kosztuje 10/20 zł.

Antonín Dvořák to jeden z tych niewielu kompozytorów, którzy za życia odnosili nieprawdopodobne sukcesy, a okoliczności sprzyjały im właściwie od samego początku. „To zabawne: spotkać Dvořáka. Łagodnie mówiąc, jest dość oryginalny, ale zarazem bardzo sympatyczny” – napisał o nim Edvard Grieg. Na początku swej kariery, wśród wielu innych utworów, Antonín Dvořák skomponował dwie serenady, które zabrzmią podczas koncertu z „lodowego pałacu”. „Skomponowałem za dużo” – pisał kompozytor w liście do Sibeliusa. Faktycznie musiał tak uważać, bo w tym okresie wiele swoich utworów palił zaraz po napisaniu. Z serenad musiał być jednak szczególnie zadowolony, gdyż je oszczędził…

Koncert będzie poświęcony pamięci niedawno zmarłego Jacka Kraszewskiego, dyrygenta i pedagoga, przez lata współpracującego z filharmonią w Szczecinie. "Maestro, dziękujemy za możliwość wspólnej pracy i muzyczne wspomnienia, które pozostaną z nami" - napisali pracownicy tej instytucji w pożegnaniu Zmarłego.

(MON)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ