Sobota, 10 czerwca 2023 r. 
12 szczecin
REKLAMA

W rocznicę urodzin Lubinusa. Filmy i spacer z przewodnikiem

Data publikacji: 23 marca 2023 r. 09:49
Ostatnia aktualizacja: 23 marca 2023 r. 12:03
W rocznicę urodzin Lubinusa. Filmy i spacer z przewodnikiem
 

Z okazji 458. rocznicy urodzin Eilharda Lubinusa, wybitnego XVII-wiecznego uczonego, autora Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego, Zamek Książąt Pomorskich przygotował kilka atrakcji. Zaprasza na projekcję filmu archiwalnego „Zamek Szczeciński”, tematyczne spotkanie i oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach oraz projekcję filmu animowanego „Wielka Podróż Bogusława X”. Już w piątek 24 marca.

W Kinie Zamek o godz. 16 wyświetlony zostanie film „Zamek Szczeciński”. Obraz powstał na bazie materiału autorstwa Witolda Chromińskiego, utrwalonego na trzech dokumentalnych taśmach, nakręconych w latach 1958-1961. Taśmy odnaleziono w archiwum zamkowego kina i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Liczba miejsc na pokaz ograniczona, wejściówki do odbioru w dniu wydarzenia od godziny 15 w kasie Zamku oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. 

O godz. 17 rozpocznie się Spacer z przewodnikiem. Prowadzenie: Tomasz Wieczorek z Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Zamku. Zbiórka uczestników przy Wieży Zegarowej. Wstęp wolny. Trasa: Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III, zegary słoneczne), Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta zamku w skali 1:100). Zakończenie zwiedzania przy pomniku księcia Bogusława i Anny Jagiellonki.

O godz. 18 w Kinie Zamek  odbędzie się projekcja filmu „Wielka Podróż Bogusława X”. To pierwszy film animowany, odwołujący się do tematyki książąt pomorskich. Oparty jest na autorskim scenariuszu Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Obrazuje wprawę pomorskiego księcia Bogusława X wraz z towarzyszami do Ziemi Świętej u schyłku średniowiecza (1496-1498). Bilety: 18 zł (ulgowe 16 zł). (K)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

?
2023-03-23 11:10:02
Pytanie do miłośników książąt pomorskich. W jakim języku porozumiewali się między sobą członkowie tej dynastii ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA