niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > VII Spotkanie Kultur

VII Spotkanie Kultur

VII Spotkanie Kultur
Data publikacji: 2015-08-20 22:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1154 13320

Do niedzieli trwa w szczecińskim zamku VII Festiwal Spotkanie Kultur, organizowany przez Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce, Radę Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie, Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Roma w Polsce „Jankesci”, miasto Szczecin i Zamek Książąt Pomorskich.

Piątek to Dzień Kultury Romskiej. Od godz. 18 na dużym dziedzińcu zamku gościć będzie cygańska muzyka, stroje, tańce i potrawy. Wystąpią: Bogdan Trojanek & Terne Roma (Szczecinek), autorzy dziewięciu płyt, laureaci nagród Międzynarodowego Festiwalu Kultury i Piosenki Romów w Ciechocinku, następnie pyrzycka grupa „Ciechraj” („Gwiazda”), działająca pod kierunkiem Zygmunta Tabaczyka, a grająca tradycyjną muzykę cygańską i kompozycje własne, oraz szczeciński zespół „Somnakuno Drom” („Złota Droga”), kierowany przez Tytusa Łakatosza, prezentujący romski folklor.

W sobotę (duży dziedziniec, godz. 16) wystąpią artyści żydowscy, łemkowscy i greccy. Muzyką klezmerską rozpocznie popołudnie Danuta Stankiewicz z zespołem (Warszawa), proponując m.in. znane piosenki żydowskie w nowych aranżacjach. Następnie na scenie pojawi się Łemko Bluegrass Band ze Lwowa i zagra łemkowskie boogie, karpacki bluegrass, huculski blues, wzbogacony galicyjskimi piosenkami. Finał to grecki zespół Dimitrisa Zorbasa z Poznania, zorba i przeboje spod Akropolu.

Niedziela (duży dziedziniec, godz. 16). Folk ukraiński, huculski i mołdawski przedstawi Bukovina Folk Band z Kijowa. Następnie wystąpi „Słowiańska Dusza” z Gdańska, zespół, stworzony przez artystów z Ukrainy, Polski, Rosji i Białorusi, w którego repertuarze są ukraińskie dumki, rosyjskie, polskie i białoruskie pieśni ludowe, nostalgiczne ballady. Na koniec zaprezentuje się szczecińsk grupa „Cafe Rico” w składzie: Ryszard Słowicki, Przemysław Igiel i Maciej Marcinowski, grająca - jak czytamy – „szeroko pojęte World Music, (...) intuicyjne improwizacje na bazie własnych tematów, spontaniczne z natury, inspirowane dźwiękami Bliskiego i Dalekiego Wschodu”.

Wstęp wolny.

(b.t.)

Na zdjęciu: migawka sprzed roku.

Fot.: Robert WOJCIECHOWSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy