Niedziela, 14 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Urodziny Andersena

Data publikacji: 29 marca 2016 r. 11:30
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:42
Urodziny Andersena
 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w roku 1980, motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, a sam plakat projektował Jerzy Czerniawski. W tym roku tę zaszczytną rolę pełni Brazylia, plakat stworzył Ziraldo, a autorką przesłania jest Luciana Sandroni.

Dzień Książki dla Dzieci ustanowiono w 1967 po to, by rozpowszechniać literaturę dla najmłodszych czytelników. W wielu krajach święto ma swoje własne coroczne tradycje. I tak na przykład w Czechach, które były organizatorem święta w 2007 roku, narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem". W pewnej bibliotece bibliotekarka czytała wieczorami najmłodszym. Pomysł tak się spodobał, że przyjął się również w innych czeskich bibliotekach. Obecnie dzieci w Czechach spędzają noc z 2 na 3 kwietnia w bibliotekach czytając i słuchając bajki. W Polsce w wielu miejscach również przejęto tę tradycję.

W Polsce od 2001 roku do czytania dzieciom namawiają rodziców organizatorzy akcji społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Jej celem jest uświadomienie wszystkim, jak ważne jest poznawanie przez dzieci świata książek. Jak informuje strona internetowa tej fundacji, 2 kwietnia obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Ziemi: „Proponujemy czytanie książek o tematyce ekologicznej, znakomitą lekturą młodszych czytelników będzie np. „Drzewo" Elizy Piotrowskiej. Nieco starszym dzieciom proponujemy książkę „Czarny Młyn" Marcina Szczygielskiego i „Nagle w głębi lasu" Amosa Oza" - czytamy w informacji. ©℗

(MON)

Na zdj.: Oto tegoroczny plakat popularyzujący czytelnictwo i Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Andersen
2016-03-29 11:54:11
Może z tej okazji szczecińska ul. Andersena doczeka się w końcu oświetlenia i chodnika.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA