wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Uroczysta premiera "Smoleńska"

Uroczysta premiera "Smoleńska"

Uroczysta premiera "Smoleńska"
Data publikacji: 2016-09-06 00:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 2114 153803

Kilkuminutowymi brawami zakończyła się premiera filmu „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego, która odbyła się w poniedziałkowy wieczór (5 września) w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Obecni byli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na premierę filmu przybyli także m.in. członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, twórcy filmu, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz ministrowie, w tym wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, szef MON Antoni Macierewicz.

Producent filmu Maciej Pawlicki podkreślił, że „film powstał dzięki ludziom, którzy bardzo chcieli, by powstał”. Film osnuty jest wokół wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. – katastrofy prezydenckiego samolotu, który leciał do Smoleńska. Na pokładzie TU-154 była polska delegacja, zmierzająca do Katynia. Wszyscy pasażerowie zginęli na miejscu. W filmie młoda dziennikarka Nina rozpoczyna śledztwo – usiłuje dowiedzieć się, jakie były przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu. Pojawia się scena, w której prezydencki samolot wybucha, rozpada się w powietrzu, po czym zniszczona maszyna uderza w ziemię.

– Nie mogłem dłużej zgodzić się na te kłamstwa, które słyszeliśmy wokół tej sprawy. Ten film jest protestem przeciwko manipulacjom. To film fabularny, z tym, że wszystko, co dotyczy katastrofy było oparte na faktach – powiedział Krauze tuż przed poniedziałkową premierą. Zaznaczył, że swój film realizował na podstawie pracy „prawdziwych ekspertów – zarówno komisji parlamentarnej pod kierownictwem Antoniego Macierewicza, jak i konferencji smoleńskich”.

– Korzystając z ich wiedzy, przedstawiłem to, co wydaje się dziś niepodważalne. Żyję w wolnej Polsce i nie mam ochoty uczestniczyć w kłamstwie, a to jest tego typu sprawa, w której nikt nie może być obojętny – mówił. Przyznał także, że „Smoleńsk” jest jego ostatnim filmem w karierze.

Aktor Jerzy Zelnik, występujący w „Smoleńsku”, powiedział, że „to film, który mówi tyle prawdy, ile na razie jest w naszym zasięgu”.

– To film z gatunku literatury faktu, paradokumentalnego. Nie oczekujemy po nim nagród na festiwalach filmowych. To film, który ma odkłamać współczesną polską historię – skomentował.

O swoich wrażeniach z pokazu „Smoleńska” mówiła także minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

– Dzięki filmowi katastrofa smoleńska stała się tematem społecznym. Metamorfoza dziennikarki była szczególnie ważnym elementem – na postaci Niny pokazano, jak tamto wydarzenie zmieniło nawet tych, którzy uczestniczyli w manipulacjach – powiedziała. Jej zdaniem to film, który powinni zobaczyć polscy uczniowie.

Otwierając poniedziałkową uroczystość Jan Pospieszalski, publicysta i autor programów telewizyjnych i radiowych powiedział, że „Smoleńsk zmienił nasze życie".

– Najboleśniej i najtragiczniej doświadczyli tego bliscy ofiar. Ale również my wszyscy – zarówno ci, którzy uznali, że ważne jest, abyśmy wiedzieli co się stało, jak i ci, którzy od pierwszych chwil uważali, że już wszystko wyjaśniono – my wszyscy żyjemy w nowej rzeczywistości – podkreślił.

* * *

Film trafi na ekrany polskich kin 9 października. „Smoleńsk” powstał na podstawie scenariusza autorstwa Antoniego Krauzego, Macieja Pawlickiego, Tomasza Łysiaka i Marcina Wolskiego. W roli prezydenta Lecha Kaczyńskiego wystąpił Lech Łotocki; Marię Kaczyńską zagrała Ewa Dałkowska. W filmie występują także m.in. Beata Fido, Aldona Struzik, Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra oraz Andrzej Mastalerz.

Honorowy patronat nad filmem „Smoleńsk” objął prezydent Andrzej Duda. (pap)

 

Na zdjęciu od lewej: reżyser Antoni Krauze oraz aktorzy Ewa Dałkowska i Lech Łotocki, podczas premiery filmu "Smoleńsk"   
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

Jakób
@ W 6-rocznice PO wypadku - kolejny POkemon się odezwał. PRAWDA to gazeta radziecka tyle mająca wspólnego z prawdą co wspólnego z prawdą ma film "Smoleńsk" . Niezapomniany ksiądz Tischner mówił, że są trzy prawdy. Teraz doszła czwarta - prawda filmu "Smoleńsk". Inny klasyk powiedział: "Jest prawda czasu i jest prawda ekranu". Można to strawestować: "JAKI CZAS, TAKA PRAWDA'.
2016-09-10 22:38:12
W 6-rocznice PO wypadku,
Ojjj PO-stkomuszki i znow Was PO-nosi... jeszcze cala prawda ze Smolenska nie ujrzala swiatla dziennego a Wy dzieki swojej PO-stkomunistycznej Parti juz "wszystko macie ustalone i wiecie" od pierwszych godzin PO wypadku ? Na nic Wasze klamliwe wysilki... PRAWDA predzej czy pozniej i tak wyjdzie na jaw i to jest tylko kwestia czasu ! Katyn ukrywano prawie 70 lat i co......!!
2016-09-10 00:31:24
POkemony, hej!
POkemony się odezwały - to te co wszędzie wyszukują liter PO. Zamiast na siłę zaznaczać sylaby PO idźcie na miasto i szukajcie prawdziwych pokemonów. Może zagapieni w ekran smartfona czasem uderzycie się głową w jakiś słupek i przestaniecie wypisywać (znajdźcie w tym słowie coś) głupoty. Nie zawsze zgadzam się z Jarunem, ale w przypadku tego artykułu popieram jego komentarze. Nic dodać nic ująć.
2016-09-08 22:15:16
PO--merdany
A kto wierzył Stalinowi, że prawda musiała "wyjść na jaw"? PO-myśl ilu w twojej rodzinie wierzyło, bo w mojej nikt nie wierzył, tylko wiedział, że była to zbrodnia POpełniona przez NKWD! PO-za tym jesteś ograniczony/a, u ciebie PO albo PiS.
2016-09-08 15:06:49
POwskie trolle dostały amoku!
Ta histeria i festiwal opluwania nic wam nie pomorze - prawda o Smoleńsku wyjdzie na jaw tak samo jak wyszła na jaw prawda o Katyniu! :-)
2016-09-08 11:03:05
Smoleńsk to nie film - to szmira
Najlepiej zrobiła żona prezydenta Dudy, bo w czasie premiery Smoleńska poszła sobie z córką na film Woody Allena. http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1674910,1,pierwszej-damy-nie-bylo-na-premierze-smolenska-wybrala-woodyego-allena.read
2016-09-08 08:00:44
Jarun
Dlaczego teraz Kaczyński czy Maciarewicz jasno nie powiedzą: Tak, to zrobili Rosjanie(Putin), Niemcy(Merkel) i Tusk! Niestety cynicznie i perfidnie grają na emocjach, bo wiedzą, że nie mają podstaw do oskarżania kogokolwiek. Zresztą nie było sensu dokonywać zamachu na prezydenta L. Kaczyńskiego. Prawdopodobnie przegrałby w zbliżających się wyborach. Poza tym, zamach na polskiego prezydenta - Rosjanie przeprowadziliby, nie na terenie Rosji! Tam na Kremlu też myślą! Nawet Amerykanie, nieprzychylni Putinowi, mówią o katastrofie lotniczej. Ci co wierzą w zamach to wierny elektorat PiS-u, jego jądro i tej gwardii nie można lekceważyć i pozbyć się bez szkody na wynik wyborów.
2016-09-08 07:47:36
Wszystko wyjaśnione ? NIE !
Kluczem do zagadki jest rozmowa telefoniczna z telefonu satelitarnego przeprowadzona pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim a Lechem Kaczyńskim na 10 minut przed katastrofą. Obecna władza zrobi wszystko żeby zatuszować niewygodną prawdę, a wystarczyło by opublikować stenogramy tej jednej rozmowy żeby wszystko było jasne, kto naprawdę jest winny.
2016-09-07 23:11:38
Wszystko jest wyjaśnione lemingi ?
Odświeżmy pamięć lemingów : Kopacz - ziemia w Smoleńsku została przekopana na 1 m w głąb a polscy patomorfolodzy ręka w rękę z Rosjanami brali udział w sekcjach zwłok - jedno i drugie to kłamstwa a pani Ewa Kopacz dostaje 800 tys. nagrody i awansuje na marszałka Sejmu , prokuratura wojskowa TNT na urządzeniach pomiarowych to cząstki wysokoenergetyczne lub pasta do butów OMONowców - później przyciśnięci na konferencji mówią że TNT to trotyl , media - 4 razy TU154 podchodził do lądowania - kłamstwo , w kabinie był pijany generał Błasik który naciskał na pilotów - kłamstwo , piloci wołali patrzcie jak lądują debeściaki - kłamstwo , komisja Millera: od razu badano samolot na obecność materiałów wybuchowych - kłamstwo - po 5 latach dopiero to sprawdzają ! Do tego trzeba dodać kilkadziesiąt dziwnych zgonów podczas śledztwa , SMS który dostali POwcy zaraz po tragedii żę winni są piloci tylko trzeba ustalić kto ich zmusił do lądowania , zalutowane trumny które tusk zabronił otwierać i powtórzyć sekcje w Polsce , film rosyjski ze Smoleńska zaraz po ,,katastrofie,, w brzozie nie ma wbitych żadnych odłamków skrzydła http://www.youtube.com/watch?v=OAeMKPxGpzY i do tego ta fotografia Tuska z Putinem w euforii nad ciałami poległych i mamy cały obraz Smoleńska !!
2016-09-07 18:47:15
Jarun
Kaczyński i Maciarewicz nawet gdyby chcieli, to nie mogą się wycofać z twierdzenia, że zamachu nie było. Stworzyli taką wiarę i mają wyznawców, którzy dadzą się pokroić, że zamach był. Są więc zakładnikami własnej propagandy.
2016-09-07 16:44:27
Jan
No rewelacyjna komedia! Kiedy "Smoleńsk 2"?
2016-09-07 14:51:09
Czy na premierze był pokaz pękających parówek ?
Podobno zbyt długo gotowana parówka pęka jak kadłub eksplodującego samolotu
2016-09-07 14:26:57
Grzesiek
Do "Tu154 zagadka". Każdy człowiek logicznie myślący na podstawie opublikowanych materiałów wyciągnie wnioski, że przyczyną katastrofy było niedouczenie załogi i presja zewnętrzna. Czemu Kazana mówi: Będziemy próbować do skutku? Czy choć nieco znasz angielski by zrozumieć komunikaty pull up i terrain aehad? Zaraz po katastrofie nasi specjaliści przeprowadzili badania pod kątem możliwości eksplozji. Wyszło negatywnie. A czemu Rosjanie nie oddają wraku? Bo w Polsce znaleźli się ludzie, którzy snują teorie spiskowo-terrorystyczne i doprowadzili do podziału społeczeństwa. Taki skłócony kraj jest łatwiejszy do pokonania. Trafili na podatny grunt gdzie część społeczeństwa ma mózgi uszkodzone przez wybuchowe parówki i na rzeczywistość patrzą przez sztuczną mgłę.
2016-09-07 14:00:25
do TU-154 zagadka
Dlaczego obecne władze mimo licznych zapowiedzi przestały się starać o zwrot wraku samolotu ? Przecież Jarosław zapowiadał że jak obejmą władzę to w ciągu kilku tygodni sprowadzą wrak.
2016-09-07 13:49:24
a kto by tego gniota chciał oglądać ?
z resztą ta bajeczka nie ma nic wspólnego z rzeczywistośćią
2016-09-07 13:45:59
"niedowiarek"
Wszystko jasne - musimy uwierzyć , że czarne skrzynki zostały sfałszowane bo inaczej opiniowanie filmu czy też jego oglądanie nie ma sensu - co tam jakieś "PULL-UP" (3 razy ignorowane przez pilotów ) i "TERRAIN AHEAD" - to fałszerstwo to cel propagandowy Komisji Macierewicza - o dziwo to się udało (już ponad 50% z nas w to uwierzyła) - ja jestem w tej drugiej grupie .. stąd nazywam siebie niedowiarek bo wg mojej wiedzy czarnych skrzynek nie da się "podmienić"
2016-09-07 11:49:04
Jarun
Jeszcze taka uwaga. Prezydent Polski jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych (Wojska Polskiego) i tenże Zwierzchnik całuje w rękę oficera Wojska Polskiego. Naprawdę! Czy temu chłopcu nikt nie powiedział, że jest prezydentem RP, a nie zuchem z drużyny Kaczorka. To, że oficerem jest kobieta nie ma znaczenia -nosi mundur i cmokanie ją w łapkę, to małpowanie zachowań prezesa. Nie dorósł do stanowiska i coraz bardziej to widać. Przyjeżdża prezydent Węgier i nie rozmawia z premierem Polski czy Prezydentem RP - tylko z prezesem. Po co więc było wystawiać premiera i prezydenta, a potem ośmieszać niepoważnym traktowaniem? Nikt z nimi nie chce gadać. Pionki Kaczyńskiego.
2016-09-07 11:34:38
Jarun
Cwaniaki - wiedzą, że wszystko co dotyczy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w zasadzie Jego pośmiertnego gloryfikowania, ma 100% szansę powodzenia. Wykorzystują więc moment, żeby "wyjść z cienia". Pamiętajmy, że na wypadku lotniczym pod Smoleńskiem - karierę zrobił A. Maciarewicz. Powrócił z zapomnienia, politycznego niebytu. Jaką trzeba mieć głęboką traumę, żeby co miesiąc przez ponad 6 lat obchodzić śmierć brata?! Takie zachowanie wymaga długotrwałej terapii. Nie można się złościć na człowieka chorego. Podobnie jest z anoreksją czy depresją. Nie ubzdurał - tylko jest chory, a to różnica. Wykorzystują jego traumę, a on ich za to nagradza. Najważniejsze to dobrze kadzić.
2016-09-07 11:20:21
Janina
TU 154 "zagadka"... Człowieku bredzisz. Powtarzasz idiotyzmy policmajstra Antoniego. Was powinno się odizolować od reszty społeczeństwa.
2016-09-07 09:17:08
Rolland
Do TU 154 "zagadka"... To na nocnej zmianie zamiast pracować buszujesz po internecie ? Co na to szefowie ?
2016-09-07 09:13:54
TU 154 "zagadka"...
Odp. do PO-nizszego Grzeska... przesledz wszystkie dotychczasowe Jawne materialy i dochodzenia w tej sprawie, rowniez i w internecie... to znajdziesz czesciowa odpowiedz na swoje pytania ! A moze odpowiesz jeszcze chocby tylko na 1 pytanie: dlaczego Rosjanie nie chca dalej... po 6 juz latach (!) oddac pozostalych resztek samolotu ??
2016-09-07 02:01:24
karol
Ja obejźe 100 razy i zapiszę się do PIS
2016-09-06 19:24:06
A czemu wybuchł?
został trafiony rakietą, z armaty, czy bomba była w środku...to znaczy, że sztuczna mgła, hel już nieaktualne?...
2016-09-06 18:35:42
Grzesiek
Film powstał na zamówienie polityczne. Dla mnie decydujące znaczenie mają dwie sprawy. Po pierwsze jaka była rola Kancelarii Prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego w przygotowaniu wyprawy. I druga sprawa to dlaczego znając fatalne warunki meteorologiczne nie podjęto decyzję o zmianie miejsca lądowania. I pytanie dodatkowe dlaczego samolot schodził do pułapu poniżej 100 m mimo, że kontrolerzy lotu na takie działanie nie zezwolili? Czy film odpowiada na te pytania? Jeżeli nie to jest to tylko radosna twórczość pana Krauzego.
2016-09-06 13:40:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy