środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > "Smoleńsk" we wrześniu w kinach

"Smoleńsk" we wrześniu w kinach

"Smoleńsk" we wrześniu w kinach
Data publikacji: 2016-08-07 20:56
Ostatnia aktualizacja: 2016-08-09 23:26
Wywietleń: 1606 146985

Fabularny "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauze trafi do kin 9 września - poinformował dystrybutor tego filmu, firma Kino Świat. Produkcja obrazu weszła w końcowy etap realizacji; ostatnie efekty specjalne zostaną ukończone w sierpniu - wyjaśniono.

- Antoni Krauze, twórca wielokrotnie nagrodzonego dramatu historycznego "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł", odsłania kulisy tragedii, która wstrząsnęła całą Polską - tak film "Smoleńsk" zapowiada dystrybutor. - "10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido), dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej, próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy.

Jak opisuje dystrybutor, "tropy prowadzą między innymi do dramatycznej wyprawy Lecha Kaczyńskiego do ogarniętej wojną Gruzji, której celem było powstrzymanie inwazji wojsk rosyjskich na Tbilisi w sierpniu 2008 roku. Z każdą kolejną godziną dziennikarskiego śledztwa Nina przekonuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać".

Film został zrealizowany na podstawie scenariusza, którego autorami są: Antoni Krauze, Tomasz Łysiak, Maciej Pawlicki i Marcin Wolski. Rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego gra w filmie Lech Łotocki, a Marii Kaczyńskiej - Ewa Dałkowska. Odtwórczynią roli Ewy Błasik, wdowy po dowódcy Sił Powietrznych RP gen. Andrzeju Błasiku, jest Aldona Struzik. W obsadzie "Smoleńska" są też m.in.: Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra i Andrzej Mastalerz.

Za zdjęcia do filmu, realizowane w Polsce i w USA, odpowiada Michał Pakulski. Muzykę skomponował Michał Lorenc.

- Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy - powiedział reżyser Antoni Krauze.

Termin realizacji zdjęć do "Smoleńska" kilkakrotnie przekładano. Pierwsze prace nad filmem rozpoczęły się już w 2013 r. w Warszawie, ale odbyły się wtedy tylko cztery dni zdjęć - w kwietniu i listopadzie. Ostatecznie główny okres zdjęciowy rozpoczął się 24 lutego 2015 r. Przekładano także premierę filmu - początkowo zapowiadano ją na 15 kwietnia br., następnie termin ten przełożono.

(PAP)

Fot.: R.WOJCIECHOWSKI (arch.)

 

Komentarze

Jakób
@ Solidaruchy nie odpuszczą - chciałbym tylko nadmienić, że "Katyń" i "Rok 1920" oparte są na udokumentowanych faktach, czego nie można powiedzieć o "Smoleńsku". Sama okoliczność zatrudnienia do pisania scenariusza czołowego satyryka w konwencji science-fiction mówi za siebie.
2016-08-09 22:37:38
Solidaruchy nie odpuszczą
szkolnej młodzieży; podobnie jak było z "Katyniem" i "Rokiem 1920", hucpiarze.
2016-08-08 23:45:36
gosc
Data nie przypadkowa, potem obowiązkowo wysla wszystkie szkoły na ten film,apel do rodziców aby nie godzili sie aby ich dziecko oglądało te bzdury ,takze apel o wypisanie dzieci z nauki religii ,Polska to nie panstwo wyznaniowe, jeszcze.... , religie sobie nauczajcie tam gdzie to wymysliliscie czyli na plebanii i w kosciolach a raczej miejscach poboru wszelakich opłat za wciskany kit ciemnocie.
2016-08-08 08:17:01
rezyser
Czy jezeli nakrece film a raczej bede go konczyc w tym miesiacu to napiszecie o tym?
2016-08-07 23:07:24
Gargamel
Ciekawe czy film będzie obowiązkowy dla młodzieży uczącej się... niczym Pan Tadeusz
2016-08-07 22:39:24
Jakób
Ze względu na udział Marcina Wolskiego w pisaniu scenariusza film ma szanse na ogromny, kto wie czy nie międzynarodowy sukces. Twórca "Polskiego Zoo" wielokrotnie był nominowany do nagród w dziedzinie satyry fantastycznonaukowej.
2016-08-07 21:40:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy