poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Ukraina, Polska, niepodległość

Ukraina, Polska, niepodległość

Ukraina, Polska, niepodległość
Data publikacji: 2016-07-14 20:54
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1327 143724

W najbliższy piątek (15 lipca) o godz. 14.30 w Centrum Dialogu "Przełomy", oddziale Muzeum Narodowego na pl. Solidarności w Szczecinie, rozpocznie się polsko-ukraińska debata o ukraińskiej niepodległości i perspektywie budowania dobrych relacji między naszymi narodami. Organizatorem spotkania oprócz CD "Przełomy" jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

- W dyskusji stronę ukraińską reprezentować będą prof. Olena Borodina z Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie, Olena Gazizowa z Instytutu Demokracji im. Filipa Orlika oraz 20-osobowa grupa uczestników projektu „Szkoła przedsiębiorczości wiejskiej na Ukrainie” - informuje Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierownik "Przełomów".

Ze strony polskiej udział wezmą o. Aleksander Hauke-Ligowski OP (dominikanin, inspirator dominikańskich działań na Ukrainie po 1991 roku) i Marek Tałasiewicz (b. wojewoda zachodniopomorski). Moderatorem spotkania będzie Przemysław Fenrych (FRDL).

- Dobre relacje polsko-ukraińskie są dla nas z bardzo wielu powodów bardzo ważne - komentuje Fenrych. - Ich znaczenie znamy z pism Jerzego Giedroycia, z nauczania papieża Jana Pawła II, z setek bieżących analiz politycznych i społecznych. Mimo dramatycznie trudnej historii w ostatnich dekadach stosunki polsko-ukraińskie stawały się coraz lepsze - budowały je organizacje społeczne, samorząd i władze centralne niezależnie od opcji politycznej. Obecnie dochodzą do głosu niebezpieczne sygnały świadczące, że ten pozytywny, pokojowy wysiłek może doznać uszczerbku - porozmawiajmy o tym, co robić, by kontynuować dobry proces, a nie dopuścić do tworzenia barier. W tych dniach będziemy obchodzić 73 rocznicę rzezi na Wołyniu. O ofiarach tamtych zbrodni przez dekady nie pozwolono nam pamiętać, dobrze, że teraz je uczcimy. Zróbmy wszystko, by tak straszliwe historie między naszymi narodami nigdy się już nie powtórzyły.

W sierpniu tego roku Ukraina będzie świętowała 25-lecie niepodległości. Polska, jako pierwsze państwo w świecie, uznała niepodległą Ukrainę.

(as)

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Komentarze

pyton
" o ofiarach tamtych zbrodni nie pozwolono nam pamiętać"... Pozwolono, ludzie pamiętają, są świadków historii wstrząsające relacje. Jeśli w Kijowie jest ulica Bandery, to pusty gest/wymuszony!/ prezydenta Ukrainy jest pustym gestem. I tyle.Polacy z Rzeszowszczyzny pamiętają i powtarzają: nie było gorszych bestii od band upowskich. Na siłę mamy kochać "wolną Ukrainę", bo to bardzo poprawne politycznie... I koniecznie olewać Rosję, bo braci Ukraińców to cieszy niesłychanie.
2016-07-15 08:05:16
Strona Trzecia
Dlaczego Ukraina ma być lepsza od Rosji ? W czym Ukraina jest lepsza od Rosji i ważniejsza dla Polski ? Widać w tym hołubieniu Ukrainy ukryty interes tak zwanej strony TRZECIEJ.
2016-07-15 00:39:33
Jak ta Ukraina
ma byc banderowska, to lepiej zeby zadnej nie bylo
2016-07-14 21:37:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy