To będzie prawdziwa uczta dla melomanów! W sobotę i niedzielę w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędą się XXIV Wiosenne Koncerty Gitarowe. W sobotę w sali Anny Jagiellonki wystąpi Dawid Pajestka, a w niedzielę zagra trio: Łukasz Kuropaczewski (gitara), Maciej Frąckiewicz (akordeon) i Bartłomiej Miler (perkusja). Oba koncerty rozpoczną się o godz. 18.
Wiosenne Koncerty Gitarowe już na stałe wpisały się w kalendarz szczecińskich wydarzeń kulturalnych. Są organizowane przez zamek od 1998 roku (w ubiegłym roku festiwal odbył się w formule wirtualnej). Dzięki zróżnicowanym stylistycznie koncertom, których wspólnym mianownikiem jest wyjątkowe brzmienie gitary klasycznej, wydarzenie skupia szerokie grono miłośników dobrej muzyki.
Dawid Pajestka to szczeciński gitarzysta, kameralista oraz pedagog, laureat wielu konkursów gitarowych solo i w duecie. Podczas tegorocznej edycji Wiosennych Koncertów Gitarowych, obok utworów Tansmana, Brouwera czy Albeniza, które stanowią tzw. żelazny gitarowy repertuar artysty, publiczność usłyszy kompozycje twórców takich jak Quique Sinesi i Carlos Rafael Rivera reprezentujących kulturę południowoamerykańską. Koncert zwieńczy wykonanie, wraz ze skrzypaczką Magdaleną Pajestką, utworu Mozarta.
Łukasz Kuropaczewski występował w najważniejszych salach koncertowych świata: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali im. P. Czajkowskiego w Moskwie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Nagrał sześć płyt, z czego trzy - "Polish Music”, "Aqua e Vinho” i "Nocturnal” - otrzymały nominacje do Fryderyków. Od 2018 roku jest profesorem w Kunstuniversität w Graz w Austrii.
Maciej Frąckiewicz to zwycięzca jednego z najważniejszych konkursów akordeonowych na świecie – Certamen Internacional de Acordeón „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012), a także laureat Paszportu Polityki (2013). Z kolei Bartłomiej Miler jest artystą praktykującym różne style i obracającym się w kontrastowych dziedzinach muzyki. Multiinstrumentalistą, który wykorzystuje swoje umiejętności gry na klarnecie, klarnecie basowym, fortepianie, perkusji klasycznej i rozrywkowej w różnych eksperymentach i projektach muzycznych.
W wykonaniu tria będzie można usłyszeć utwory m.in. Albeniza, Boccheriniego, Schnittkego czy Dębicza i Gubitscha.
(MON)