Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Uczta dla melomanów. Muzyka organowa i cerkiewna

Data publikacji: 29 lipca 2019 r. 12:31
Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2019 r. 18:45
Uczta dla melomanów. Muzyka organowa i cerkiewna
 

W katedrze kamieńskiej odbył się szósty koncert tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Kilka minut po godz. 19, po zapowiedzi prowadzącego koncert dra Andrzeja Wątorskiego romańsko-gotycka świątynia wypełniła się muzyką organową.

Królewski instrument ożył podczas piątkowego (26 lipca) koncertu dwukrotnie. Utwory kompozytorów takich jak: Mikołaj z Krakowa, Jakub Sowa, Jan z Lublina, František Xavier Brixi, Josef Ferdinand Norbert Seger, Feliks Mendelssohn-Bartholdy i zmarły w 2005 r. Marian Sawa (wystąpił podczas pierwszej edycji kamieńskiego festiwalu w 1965 r.) zaprezentował krakowski wirtuoz dr hab. Wacław Golonka. Ten absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Teatralnej w Wiedniu wystąpił w Kamieniu, gdzie debiutował w 1995 r., po raz trzeci. Jest laureatem wielu konkursów organowych. Koncertował w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Jego płyta z koncertem organowym Pawła Łukaszewskiego, nagrana z Zespołem Warszawskich Solistów „Concerto Avenna”, otrzymała w 2008 r. nagrodę muzyczną Fryderyk. Wacław Golonka realizuje się również w działalności dydaktycznej prowadząc obecnie klasę organów na Akademii Muzycznej w Krakowie.

W dwóch odsłonach części kameralnej piątkowego koncertu festiwalowa publiczność usłyszała chóralną muzykę cerkiewną w wykonaniu rosyjskiego Zespołu Wokalistów „Anima” pod kierownictwem Wiktora Smirnowa. Chór gościł już raz na kamieńskim festiwalu osiem lat temu. Zespół założyli w 1992 r. absolwenci Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu. Muzycy koncertowali w Rosji i poza jej granicami wykonując utwory od chorału gregoriańskiego po kompozycje współczesne.

Zespół był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach chóralnych w hiszpańskiej Tolosie i w niemieckim Darmstadt. Założycielem zespołu, jego kierownikiem i dyrygentem jest Wiktor Smirnow, prowadzący również chór Ławry Aleksandra Newskiego.

Artyści zaśpiewali pieśni cerkiewne Dymitra Bortniańskiego, car Fiodora I, Iwana Smirnowa, Pawła Czesnokowa, Michaiła Reczkunowa, Gieorgija Swiridowa, Piotra Czajkowskiego i Siergieja Rachmaninowa długo oklaskiwani przez zgromadzonych w katedrze słuchaczy.

2 sierpnia podczas kolejnego koncertu 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim usłyszymy światowej sławy francuskiego organistę Thierry'ego Escaich'a oraz Krakowski Kwintet Blaszany „Cracow Brass Quintet”.

Tekst i fot. Błażej Bubnowicz
 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA