środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Kultura > Bisy w katedrze. Organy, harfa i sopran

Bisy w katedrze. Organy, harfa i sopran

Bisy w katedrze. Organy, harfa i sopran
Data publikacji: 2019-07-22 12:29
Wywietleń: 614 404253

Za nami kolejny koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Za kontuarem królewskiego instrumentu zasiadł tym razem austriacki wirtuoz prof. Roman Summereder, ostatni uczeń wybitnego organisty Antona Heillera, koncertującego na kamieńskim festiwalu w 1975 r.

Artysta wydał antologię utworów muzyki organowej swego mistrza w 2015 r. Jest wykładowcą Konserwatorium Wiedeńskiego i Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu. Występuje na całym świecie, a wraz z żoną, również organistką, wykonuje utwory na dwoje organów. Szczególnie interesuje się muzyką XIX i XX wieku.
W dwóch częściach organowych koncertu austriacki wirtuoz zaprezentował utwory kompozytorów doby baroku: Franza Tundera i Jana Sebastiana Bacha oraz romantyzmu – Roberta Schumanna i swego mistrza Antona Heillera oklaskiwane przez słuchaczy.

W części kameralnej publiczność usłyszała śpiew sopranem Nadine Nassar z Libanu, absolwentki studiów podyplomowych na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie, występującej na wielu koncertach i festiwalach Europy i Bliskiego Wschodu. Artystka od pięciu lat koncertuje jako solistka z z Narodową Orkiestrą Libanu. Za wkład w propagowanie polskiej kultury w Libanie i innych krajach otrzymała honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W piątek (19 lipca) Nadine Nassar wystąpiła wspólnie z harfistką Anną Sikorzak-Olek, z którą wielokrotnie koncertowała w Polsce i w Libanie. Harfa to instrument rzadko goszczący na kamieńskim festiwalu. W piątek zabrzmiała w romańsko-gotyckiej katedrze za sprawą dr Anny Sikorzak-Olek, absolwentki Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, która jako solistka i kameralistka wystąpiła we wszystkich krajowych filharmoniach wykonując prawykonania wielu koncertów polskich kompozytorów. Od wielu lat występuje w duetach z fletem, obojem, sopranem, skrzypcami czy perkusją. Artystka jest również pedagogiem. Promuje nauczanie początkowe na harfie celtyckiej i komponuje drobne utwory dla dzieci. W 2009 r. założyła stowarzyszenie „Harfa dzieciom” i prowadzi także unikalny w Polsce harfowy zespół dziecięcy „Wiktorska Harp Open”. Jest wykładowcą w klasie harfy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W dwóch częściach kameralnych koncertu artystki wykonały utwory kompozytorów żyjących od XVI po koniec XX wieku takich jak – Thomas Morley, Gabriel Faure, Manuel de Falla, Fryderyk Chopin, Jean-Paul Égide Martini, Henri Duparc, Claude Debussy i Friedrich von Flotow. Szczególnej wymowy nabrała pieśń „Li Beirut” jednego z najwybitniejszych hiszpańskich kompozytorów ubiegłego wieku Joaquína Rodrigo, którą artystki zadedykowały temu wciąż odbudowującemu się po zniszczeniach wojennych miastu. Ich występ zakończyła „Ave Maria” Charlesa Gounod'a wg Jana Sebastiana Bacha gorąca oklaskiwana przez kamieńską publiczność, która zachęciła artystki do bisowania.

Tekst i fot. Błażej Bubnowicz

Na zdjęciu: Anna Sikorzak-Olek i Nadine Nassar po swym występie w kamieńskiej katedrze

 

Bisy w katedrze. Organy, harfa i sopran Bisy w katedrze. Organy, harfa i sopran

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie