piątek, 04 grudnia 2020r.

Wystawa z historii portów

Data publikacji: 2019-09-06 08:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-06 10:24
Wystawa z historii portów
 

W piątek w hotelu Radisson BLU w Szczecinie będziemy mogli zobaczyć towarzyszącą 7. Międzynarodowemu Kongresowi Polskiemu wystawę zatytułowaną "Port w Szczecinie i Świnoujściu - historia". Przygotował ją dr Wojciech Lizak, właściciel antykwariatu "Wu-eL".

W zamierzeniu wystawa ma pokazywać morskie tradycje zespołu portowego Szczecin-Świnoujście oraz drogę wodną między tymi miastami w minionych wiekach. Znajdzie się na niej ok. 80 grafik pokazujących, jak wyglądał port w Szczecinie, Świnoujściu, czy mniejsze porty Zalewu Szczecińskiego, takie jak Kamień Pomorski, Police, Nowe Warpno, Dąbie.

Wystawę otwiera XVI-wieczny sztych Szczecina z widocznym portem, mieszczącym się po obydwu stronach Odry, w obrębie ówczesnych murów miejskich. Jest też pokazana pierwsza mapa Pomorza, na której zamieszczono po raz pierwszy drogę wodną pomiędzy Szczecinem a Świnoujściem. Eksponowane będą jedne z najpiękniejszych map Pomorza - to utrzymane w renesansowej stylistyce wybitne prace autorstwa Lubinusa i Visschera.  Na uwagę zasługuje również bardzo bogata ikonografia portu w Świnoujściu, pokazane są także bardzo rzadkie sztychy z Międzyzdrojów, do których dowożono wczasowiczów ze Szczecina drogą morską. Wystawa ma charakter unikalny, nie ma takiej w zbiorach żadnej instytucji w Szczecinie czy Polsce.

(as)

Fot. Wu-eL

Komentarze

oj
2019-09-06 10:22:11
A dziś, przydałby się wodny autobus ze Szczecina do Międzyzdrojów, nie Świnoujścia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ