niedziela, 23 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > Tym, którzy nie powrócili z morza

Tym, którzy nie powrócili z morza

Tym, którzy nie powrócili z morza
Data publikacji: 2016-06-11 12:57
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:43
Wywietleń: 2073 138414

„Tym, którzy nie powrócili z morza…” to tytuł corocznego koncertu na Cmentarzu Centralnym. Tym razem odbędzie się w sobotę (11 czerwca) o godz. 22. To niezwykłe wydarzenie jest jedynym tego rodzaju koncertem w Europie. W tym roku w niepowtarzalnej atmosferze i klimatycznie oświetlonej scenerii cmentarza zabrzmi muzyka Ludwiga van Beethovena i Modesta Musorgskiego.

Będzie to koncert w wykonaniu solisty Janusza Lewandowskiego i orkiestry Opery na Zamku, którą poprowadzi Jerzy Wołosiuk. „Pieśni i tańce śmierci”, które usłyszy publiczność, to cykl czterech pieśni Modesta Musorgskiego powstałych w latach 1875-1877. Zaliczane są one do najwybitniejszych utworów w dorobku kompozytora. Środkami muzycznymi Musorgski oddał tragizm i okrutne prawdy tekstów A. Goleniszczewa-Kutuzowa.

Z kolei „V Symfonia” Ludwiga van Beethovena to jeden z najczęściej wykonywanych utworów muzyki poważnej. Chyba nawet najwięksi laicy znają groźny czteronutowy motyw rozpoczynający utwór i powracający w jego trakcie. Na stałe wrósł on do popkultury i znajduje często zastosowanie jako ścieżka dźwiękowa w filmach, reklamach czy jako… dzwonek telefonu komórkowego. W krajach anglojęzycznych dzieło znane jest pod nazwą „Symfonia losu” (ang. Fate Symphony). V symfonię często przedstawia się jako obraz zwycięskich zmagań człowieka z nieubłaganym losem.

Bilety na koncert do nabycia w kasie Opery na Zamku (wejście „K”) w sobotę w godz. 14-18 oraz na: www.opera.szczecin.pl. Będzie je można kupić również w dniu koncertu przy wejściu głównym Cmentarza Centralnego w godz. 14-22.

* * *

W sobotę ZDiTM uruchomi dodatkową komunikację tramwajową w godzinach wieczornych, w tym linii numer 8. Umożliwi to przejazd uczestników koncertu po jego zakończeniu ok. godz. 23.20 z Cmentarza Centralnego do centrum miasta. Tramwaje będą kursowały co 20 minut do godz. 1 w nocy.

(MON)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie