We wtorek w Szczecinie rozpocznie się Tydzień Kresowy „Kaziuk Wileński - 2022”. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź”. Mottem tegorocznych Kaziuków jest to zdanie: „Szanując przodków relikwiarz święty, oczy ku przyszłej wytężamy dobie”.
We wtorkowe południe w Książnicy Pomorskiej odbędzie się otwarcie wystawy prezentującej najważniejsze wydarzenia z życia Władysława Syrokomli (1823-1862) w 160. rocznicę śmierci. Tytuł tej ekspozycji to: „Szanując przodków relikwiarz święty, oczy ku przyszłej wytężamy dobie”. Podczas wernisażu „Pieśni” do słów Syrokomli i muzyki Stanisława Moniuszki wykona Chór „Concertino” pod batutą Małgorzaty Kowalik, a wiersze poety przeczyta Stanisław Heropolitański.
Władysław Syrokomla (prawdziwe nazwisko - Ludwik Kondratowicz) był twórcą ściśle związanym z Ziemią Wileńską. Przez kilka lat pracował w zarządzie dóbr poradziwiłłowskich w Nieświeżu, był piewcą urody Ziemi Wileńskiej, autorem poezji, gawęd, studiów obyczajowych i historycznych. Był też tłumaczem, przyswoił polszczyźnie utwory Heinego i Goethego z języka niemieckiego, przekładał z języka rosyjskiego oraz z łaciny, m.in. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego czy Jana Kochanowskiego. Do kilku utworów Władysława Syrokomli skomponował muzykę zaprzyjaźniony z autorem Stanisław Moniuszko.
W niedzielę (6 marca) w południe w szczecińskiej katedrze odbędzie się msza św. w intencji żywych i zmarłych rodaków na Wileńszczyźnie, Nowogródczyźnie, Polesiu. Z kolei następnego dnia zaplanowany jest koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” w Szkole Podstawowej nr 35 na szczecińskim Niebuszewie (ul. Świętoborzyców 40) o godz. 18. Grupa wykona pieśni i tańce ludowe, kresowe, patriotyczne. Nie zabraknie również muzycznych akcentów wileńskich.
(MON)