Piątek 17 września 2021r. 
REKLAMA

Trzymaj język za zębami. Spotkania wokół piękna polszczyzny

Data publikacji: 2021-09-14 21:39
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-16 15:58
 Trzymaj język za zębami. Spotkania wokół piękna polszczyzny
Na zdjęciu: (od lewej) - Małgorzata Narożna, Katarzyna Ciarcińska i Ewa Kołodziejek  

Co się kryje w przysłowiach? Jakie dawne światy i dawne zwyczaje są w nich utrwalone? Co ma wspólnego język z akumulatorem? Dlaczego koniom lżej, gdy baba zsiądzie z wozu? Jakie pieczone gołąbki same nie lecą do gąbki? Co trąci myszką? Dlaczego niedaleko pada jabłko od jabłoni? Czy porzekadło - Jaka mać, taka nać - jest na pewno przyzwoite? Po co nam przysłowia i frazeologizmy? O tym wszystkim będzie mowa podczas cyklu spotkań pn. "FiKa na języku", ukazujących piękno polszczyzny z perspektywy językoznawczej, filozoficznej oraz wydawniczej. Inauguracja odbędzie się w środę (15 września) w szczecińskim Technoparku Pomerania. Transmitowane będzie także na żywo w mediach społecznościowych - o godz. 9.

Pięć spotkań w ramach cyklu „FiKa na języku” poprowadzi prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego – znana językoznawczyni, autorka felietonów „Językowa corrida”, znawczyni lingwistyki kulturowej, języka subkultur oraz ortografii i interpunkcji, a także propagatorka kultury języka polskiego, która sprawuje opiekę merytoryczną nad projektem. Jednocześnie na facebookowym profilu oraz kanale YouTube księgarni „FiKa” odbywać się będą spotkania online prowadzone przez filozofkę Katarzynę Ciarcińską, która z perspektywy filozofii języka omówi m.in. teorie aktów mowy, teorie gier, epistemologię, wpływ społeczny języka czy teorie znaczeń. Z kolei księgarka Małgorzata Narożna przedstawiać będzie najciekawsze i najbardziej intrygujące pod względem językowym nowości wydawnicze.

- Celem naszych spotkań jest rozwijanie umiejętności i estetyki komunikacji, w czym pomaga wiedza o języku oraz dobra literatura. Uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę z zakresu językoznawstwa, ale także dowiedzą się, w jakich tekstach literackich i nowościach wydawniczych szukać dalszej wiedzy – mówi Małgorzata Narożna z księgarni „FiKa”.

Tematyka spotkań obejmować będzie przeróżne, ciekawe zagadnienia językowe, jak m.in.: Co czas robi z językiem? Czy język ojczysty musi być czysty? Czy obce słowa „zachwaszczają” polszczyznę? Co ma wspólnego makaronizm z makaronem? Synonimy, antonimy, eponimy, chrematonimy – trudne nazwy ważnych słów. O slangu i innych odmianach języka. Czy każda grupa społeczna ma odrębny język?

- Chętnie angażujemy się w inicjatywy promujące edukację i rozwój kulturowy, bo wrażliwość, logiczne myślenie czy - jak tutaj - dbałość o kulturę języka to potrzebne w biznesie umiejętności - mówi Jakub Gibowski z Technoparku Pomerania. Szczególnie ważne są, w komunikacji biznesowej, teksty na stronach internetowych, reklamy i komunikaty. Powinny być składne i zrozumiałe dla użytkownika.

Temat środowego spotkania w mediach społecznościowych to: Trzymaj język za zębami.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Ewa
2021-09-16 15:54:11
O masz, proponujesz w takim razie jidysz czy może hebrajski, oba jak rozumiem w czołówce języków wybieranych do nauki... Co do szeleszczenia... Chyba nie słyszałaś chińskiego (mniejsza o dialekty) albo języków arabskich... Skąd biorą się tacy ojkofobowie jak ty pozostanie dla mnie największą zagadką...
Moni
2021-09-15 08:54:49
A co na to profesorka Iwasiów?
guciu
2021-09-15 08:07:05
Nasze Słowa w rytm piosenki KSU Nasze Słowa ....
guciu
2021-09-15 06:55:55
Nasze słowa to tylko w rytm piosenki KSU polecam
Ewa
2021-09-15 00:20:54
Piękno polszczyzny to jakaś ironia. Te wszystkie sz, cz, rz sprawiają że nikt na świecie nie chce się uczyć naszego języka. A wszyscy uważają go za brzydkie szeleszczenie. Nie zaklinajmy rzeczywistości!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ