sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Na Luzie > Włoski polonista: Moja studentka broni pracę magisterską z Tokarczuk

Włoski polonista: Moja studentka broni pracę magisterską z Tokarczuk

Włoski polonista: Moja studentka broni pracę magisterską z Tokarczuk
Data publikacji: 2019-10-30 23:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-04 08:02
Wywietleń: 543 424788

To piękne doświadczenie zajmować się literaturą kraju, który może pochwalić się trzema noblistami w krótkim czasie - powiedział PAP polonista, profesor Andrea Ceccherelli z uniwersytetu w Bolonii. Jego studentka napisała właśnie pracę o Oldze Tokarczuk.

- Uważa się literaturę polską za "mniejszą", bardziej niszową, a tak naprawdę ma ona prawie tylu noblistów, co na przykład włoska, a jeśli patrzeć na ostatni okres, to nawet więcej niż włoska - podkreślił wykładowca z wydziału języków, literatury i kultury współczesnej na bolońskim uniwersytecie, w rozmowie przeprowadzonej w Neapolu.

Dodał, że "trójka współczesnych noblistów Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk tak bardzo różni się od siebie, że właśnie to świadczy o bogactwie literatury polskiej; o tym, jak wiele ma do powiedzenia, nie tylko w Polsce, ale i w Europie, i na świecie".

Prof. Ceccherelli, pytany o to, jak jego studenci przyjęli nagrodę dla Tokarczuk, odparł: - Wiedzieli o niej, bo rozmawialiśmy o jej twórczości dosłownie dzień przed ogłoszeniem werdyktu w Sztokholmie. Miałem wtedy pierwsze zajęcia ze studentami pierwszego roku i zapytałem ich, co wiedzą o Polsce. Niewiele wiedzieli, a ja zacząłem im opowiadać i to właśnie najpierw o noblistach. Mówiłem im o kandydatach do tegorocznego literackiego Nobla i wyjaśniłem, że jest kilku wybitnych pisarzy, a wśród nich Olga Tokarczuk.

Jak dodał, jego studenci bardzo cieszyli się następnego dnia z tego, że wiedzą, kim jest laureatka. - We Włoszech Nobla dla Tokarczuk przyjęto z entuzjazmem - zauważył Ceccherelli.

Wskazał, że gdy Wisława Szymborska otrzymała to wyróżnienie, we Włoszech była jeszcze wtedy mało znana, bo prawie nie było przekładów jej poezji. To wówczas zaczęła się jej popularność, a ona stała się "najbardziej znaną, wręcz światową poetką - zauważył. - Olga Tokarczuk zaś została nagrodzona już jako autorka bardzo we Włoszech znana, kilka miesięcy po ukazaniu się przekładu "Biegunów" - powiedział znawca literatury polskiej i jej popularyzator. Jak poinformował, w najbliższych dniach w Bolonii odbędzie się obrona pracy magisterskiej jego studentki właśnie na temat "Biegunów".

Profesor Andrea Ceccherelli wziął udział w trzydniowym festiwalu twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Neapolu. W sobotę poprowadził sesję, w trakcie której studenci polonistyki z różnych włoskich uniwersytetów zaprezentowali swoje przekłady dzieł polskiego pisarza.

(pap)

 

Komentarze

Do... RP
I to "do-Kopac" na min. 1 metr glebokosci... jak da rade ??
2019-11-04 00:11:06
RP
Dadzą nawet Nobla, aby dokopać PiS-owi przed wyborami.
2019-11-02 21:41:00
Bo gdyby nie
PO-chodzenie i KO-rzenie i z jednego z "Biegunow"... to Nobla mogli by tylko ogladac via TV, Internet lub przez Lornetke...!!!
2019-10-31 23:51:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie