Niedziela 25 lipca 2021r. 
REKLAMA

Teksty, które wprowadzą nas w historię Szczecina

Data publikacji: 2020-10-21 07:55
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-21 07:55
Teksty, które wprowadzą nas w historię Szczecina
 

Książnica Pomorska wystartowała z akcją "75 książek na 75-lecie Szczecina". Codziennie na swoim profilu na Facebooku przypomina o najważniejszych dla polskich losów miasta tekstach, które znajdują się w jej zbiorach.  

Wybrane książki mają przedstawiać rozwój administracji publicznej, przemysłu, gospodarki morskiej, transportu publicznego, a także instytucji naukowych i kulturalnych Pomorza Zachodniego od 1945 r. do współczesności.

Akcję zainaugurowała publikacja "Szczecin dawniej i dzisiaj" z 1945 roku opracowana przez Witolda Świkłę i Edwarda Moskalewicza.  

Oto jej fragment, który wprowadza w klimat pionierskiego czasu: "Mieszkania w Szczecinie są ładne i wygodnie urządzone. Wszystkie są wyposażone w instalacje elektryczne i gazowe oraz w urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne. Mieszkania 3-pokojowe z reguły posiadają łazienki, pokoje służbowe oraz wbudowane w ściany szafo-spiżarnie. Domy mieszkalne są niemal wyłącznie 3-piętrowej wysokości bez wind".

Inny przypomniany przez Książnicę tekst to "Polski Szczecin. Rys historyczna Pomorza Zachodniego. Chronologiczny przebieg wydarzeń w r. 1945/45" autorstwa Piotra Zaremby i Czesława Piskorskiego, wydany w 1946 roku. Jej autorzy tak pisali o lokalnej przedsiębiorczości: "Razem z ekipami polskimi już w pierwszych dniach maja 1945 r. przybyli z Poznania do Szczecina również przedstawiciele przemysłu (…). Oni to zajęli się obiektem przemysłowym przy ul. Bolesława Śmiałego 34, zakładając wytwórnię wód mineralnych i rozlewnię piwa pod nazwą „Borowina”. (…) Produkuje się tu wodę sodową i limoniadę i to przy pomocy surowców (węglika) wytwarzanych również w Szczecinie. Niezależnie od produkcji tych artykułów firma prowadzi rozlewnię piwa. Na składzie są zarówno piwa poznańskie, znane w kraju ze swej jakości, jak i ostatnio wprowadzone na rynek piwa szczecińskie z miejscowego browaru.” 

KP deklaruje, że kolejne teksty będzie prezentować codziennie o g. 11. 

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ