Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

"Takiej wystawy jeszcze nie było". Pokażemy w Sejmie historię Szczecina

Data publikacji: 15 listopada 2021 r. 07:32
Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia 2022 r. 11:49
"Takiej wystawy jeszcze nie było". Pokażemy w Sejmie historię Szczecina
Komuniści Pomorze Zachodnie określali jako "Ziemie Odzyskane".  

"Odmienność polskich losów Szczecina 1945 - 1946" - taki tytuł nosi wystawa, która zostanie zaprezentowana w polskim Sejmie. Przygotowało ją Muzeum Polskiego Szczecina. Zapowiada się frapująco.

- Chcę pokazać miasto o fascynującej historii, która została przesłonięta przez komunistyczny banał - opowiada Wojciech Lizak, kurator wystawy. - Przekonywano, że wszystko tu idzie jak z płatka, że Szczecin niczym się nie różni od na przykład Wrocławia czy Jeleniej Góry. Szczecin był w międzynarodowej pustce prawnej. Nikt nie zwrócił uwagi na to, że do 1990 roku, czyli do granicznego układu polsko - niemieckiego, jedyne państwo, które w sensie normy prawa międzynarodowego uznawało granicę na Odrze i Nysie, to był Watykan od 1972 roku. Oczywiście uznania de facto były. Pamiętamy słynne przemówienie Churchilla "Od Szczecina do Triestu" czy wizytę Chruszczowa w naszym mieście. 

Ekspozycja ma dowieść, że budowanie wszelkich form życia polskiego w Szczecinie odbywało się nie za sprawą komunistów, ale często pomimo ich aktywności. Wystawać ma przypomnieć także o trzech zmianach przebiegu granicy tuż przy Szczecinie. Inny ważny temat: Szczecin jako miejsce gigantycznego przerzutu Żydów na Zachód; do czerwca 1946 roku wyjechało według różnych szacunków ponad 30 tys. Żydów. Wojciech Lizak chce także opowiedzieć o wkładzie Szczecina w zagospodarowanie reprezentantów polskiej myśli zachodniej. Zdaniem kuratora bez ich pomocy komuniści byliby bezradni i narobiliby jeszcze więcej szkód.

Wystawa o historii Szczecina w Sejmie

- Dla ludzi spoza Szczecina nasze miasto to często taka amorficzna masa leżąca gdzieś na zachodniej rubieży, nie bardzo wiadomo, czy w Polsce, czy w Niemczech - dodaje Wojciech Lizak. -  Z tej perspektywy aspiracje do bycia równym, jeżeli chodzi o rolę strażnika pamięci "Solidarności", są bezpodstawne i nieuzasadnione. W polskim Sejmie takiej wystawy nie było. W końcu historia Szczecina samych szczecinian mało obchodzi, mam na myśli prawdziwą historię.

Na ekspozycję w Sejmie złoży się 25 obiektów. To plakaty, zdjęcia, dokumenty.

- Dzięki mecenatowi Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ekspozycja odsłoni wiele nieznanych faktów, w tym faktów dotyczących z samego portu - puentuje Wojciech Lizak.

 Mecenat nad wystawą sprawuje także Miasto Szczecin.

Otwarcia wystawy: 15 listopada. Będzie dostępna do 21 listopada.©℗

Alan Sasinowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kamil Maciej Trzoch
2022-01-28 11:34:52
Całe dane o migracjach, zasiedleń powiatów pochodzą z plakatów PRL-u. Myślicie, że skoro byli w stanie sfałszować referendum i wybory to nie byli w stanie sfałszować tego skąd pochodzą mieszkańcy ziem odzyskanych? Cytowanie propagandy PRL to zabawa w głuchy telefon. Sprawdzi sobie testy DNA mieszkańców ziem odzyskanych - to ani Kresowiacy, ani Niemcy. To to rud suckesorów ludności księstw dzielnicowych, a na Mazurach mamy Bałtów i imigrantów z Mazowsza (XIII wiek).
@pamięć
2021-11-16 08:54:59
Podobne życie było też w czasach okupacji hitlerowskiej... Paradne są te próby obrony komuny...
@pamięć
2021-11-16 08:53:47
Lol, pocieszny jesteś, inwestycja w edukację rozpoczęła się przed IIWŚ, dzieci niewolników zapiep.ły na wsi ciężko pracując ale skąd ty możesz o tym wiedzieć skoro nie żyłeś w PRL a jeśli to pewnie jako dzieciak jakiegoś partyjnego działacza. Do końca PRL były organizowane akcje dla dzieci wiejskich by mogły wyjechać choć raz w życiu na kolonie... Biblioteki fajna rzecz ale ile razy można czytać dzieła zebrane W. Lenina czy biuletyny PZPR? Niewolnicy się buntowali a komuna ich zabijała.
guciu
2021-11-16 05:35:21
Polska Szczecin jeszcze istnieją ważne
@pamięć
2021-11-15 14:36:44
Tak komuną pozwalała też oddychać, jeść i pić. W latach stalinowskich jednak nie wszystkim, bo patriotów z AK nazywano faszystami (patrz plakat) i dla nich miejsce bylo w ubeckich więzieniach.
pamięć
2021-11-15 09:39:34
do@Trudno mieć "Komuna uczynił z Polaków niewolników"... I ci niewolnicy ze wsi mogli się uczyć, studiować. Dzieci niewolników korzystały z wypoczynku wakacyjnego, biblioteki na wsi oferowały niewolnikom książki, aby niewolnicy czytali... Dziś większość "zwalczała komunę"...Dobre. Kto więc chodził po ulicach, pracował i żył. Zwyczajnie, nie dorabiając sobie gęby "walczącego o wolność". Kto odbudowywał stolicę? Niewolnicy?!!
Trudno mieć
2021-11-15 09:14:43
Pretensję do Szczecinian że mało ich obchodzi to że Żydzi emigrowali właśnie ze Szczecina. Przeciętny Polak nie miał szansy na emigrację, komuna uczyniła z Polaków niewolników... Gdyby Polacy mieli szansę emigracji z komuny to wyjechałoby nas nie setki tysięcy ale miliony...
Mirek
2021-11-15 09:12:30
Mnie historia Szczecina obchodzi. Myślę też, że nie powinno się na siłę przeciwstawiać tego, co polskie, temu, co niemieckie. Jeszcze gorzej, gdyby przemilczać niemiecką historię naszego miasta. Jeśli dla kogoś Szczecin to amorficzna masa, daj mu Boże zdrowie, ale są różne egzotyki.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA