Środa 12 maja 2021r. 

Szminki, czyli naboje

Data publikacji: 2021-04-21 20:32
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-23 19:12
Szminki, czyli naboje
 

Do 6 maja w witrynach Promediów przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie możemy oglądać wystawę plakatów Sarah Wiśniewskiej zatytułowaną "Federico Femini". Autorka jest absolwentką Akademii Sztuki w Szczecinie, a wystawa jest jej pracą dyplomową zrealizowaną pod kierunkiem prof. Lexa Drewińskiego.

Wystawa składa się z 10 plakatów poświęconych twórczości Federico Felliniego. W tym roku obchodzimy 101 rocznicę urodzin tego reżysera.

Drewiński o swojej podopiecznej pisze tak: "Artyści odchodzą „A statek płynie". W 2020 roku przypadła 100 rocznica urodzin mistrza Federico Felliniego, natomiast w roku 2021 plakat Sarah Wiśniewskiej pt. "Miasto Kobiet“ pochodzący z cytowanego powyżej dyplomu został skradziony z wystawy zlokalizowanej na placu Solidarności nieopodal Muzeum Przełomów w Szczecinie. Abstrahując od tego kto i co się za tym kryje - miłośnik sztuki mistrza „Feminiego" czy sympatyk ruchów feministycznych - uczynek ten jest dowodem uznania dla znakomitego plakatu, a tym samym talentu mgr Sarah Wiśniewskiej. Plakat przedstawia wystrzelone z broni palnej szminki do ust uformowane w taki sposób, że do złudzenia przypominają naboje. Broń kobiety, potrafiąca zwalić z nóg najsilniejszego osobnika rodzaju męskiego. Ukazanym fotograficznie w ruchu, mknącym do celu, pociskom towarzyszą nazwiska twórców filmu. Pomimo że, a może właśnie dlatego iż, prace Sarah Wiśniewskiej nie „podkładają“ się stylistycznie rokoko-cyrkowemu stylowi mistrza są bardzo przekonujące i celnie pointują dzieło włoskiego reżysera. Czerwona szminka do ust występująca na każdym plakacie, ale traktująca każdy obraz w innym kontekście w zależności od przesłania filmu oraz doskonałe użycie i opracowanie fotografii świadczą o trafności obranej koncepcji".. 

(as)

Komentarze

broń palna
2021-04-23 18:54:58
nie wystrzeliwuje nabojów tylko pociski - nabój to pocisk i ładunek miotający jeśli mamy do czynienia z nabojem zespolonym to ładunek miotający jest zazwyczaj osadzony w łusce wraz z spłonką inicjującą ładunek miotający...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ