Wprawdzie Europejska Noc Muzeów obchodzona jest 21 maja, ale w wielu miejscowościach w naszym województwie już w ten weekend można skorzystać z wielu atrakcji. Zwiedzanie jest darmowe.
STARGARD. W sobotę (14 bm.) w godz. 14-24, podczas kolejnej już „Nocy muzeów”, placówki Muzeum Archeologiczno-Historycznego przy Rynku Staromiejskim i w parku Piastowskim przemienią się w centrum mody, szyku i stylu. W budynku na najstarszym placu w mieście działać będzie pracownia XVII-wiecznego krawca i salon mody, a farmaceuci z „Apteki pod Złotą Gwiazdą” będą wytwarzać m.in. puder na niewiasty lica w ilości, którą może być otynkowana kamienica, krem różany damasceński oraz wodę toaletową królowej węgierskiej. Natomiast Basteja przemieni się w miejsce, gdzie spotykają się najszykowniejsi przedstawiciele stargardzkich elit. Znajdzie się tam m.in. salon jubilerski z kosztownościami prosto z kufra oraz kasyno, gdzie można wygrać lub stracić fortunę. A o gotyku na Pomorzu w blasku pochodni opowie zwiedzającym tajemniczy mnich. Organizatorzy zapowiadają również mnóstwo ciekawych konkursów z nagrodami.
MIĘDZYZDROJE. W sobotę (14 maja) Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego zaprasza na Noc Muzeów pn. „Nocne życie”, która rozpocznie się od godz. 18 i potrwa do północy. W programie zaplanowano m.in.: odkrywanie świata przyrody wyspy Wolin w mroku z latarkami, grę przyrodniczą z nagrodami, nocne harce z nietoperzem oraz wspólne oglądanie przyrodniczego filmu pt. „Rytmy natury”. Będą także: kolorowe bańki, malowanie buziek, origami, filcowanie, kolorowanie, ciasteczka, napoje i inne niespodzianki. Wstęp jest bezpłatny.
CEDYNIA. Wyjątkowym gościem Cedyńskiej Nocy Muzeów będzie Bogusław Wołoszański. Spotkanie z autorem popularnego programu „Sensacje XX wieku” odbędzie się w piątek (13 maja) o godz. 22 w sali refektarza Hotel Klasztor w Cedyni. Wcześniej (od g. 19) w sali posiedzeń ratusza będzie można zwiedzać wystawę zbiorów Muzeum Regionalnego w Cedyni. Tytuł ekspozycji: Gmina Cedynia na dawnej fotografii.
WAŁCZ. Do świata Jane Austen zaprasza w sobotę (14 maja) Muzeum Ziemi Wałeckiej. O godz. 17 odbędzie się wernisaż wystawy rekonstrukcji strojów z przełomu XVIII i XIX w. Zobaczymy modne stroje bohaterek słynnych powieści. Dla mniej romantycznych zaplanowano wizytę z przewodnikiem na średniowiecznym placu budowy (g. 18), a dla prawdziwych twardzieli – wieczorne zwiedzanie Grupy Warownej Cegielnia (g. 17-22). W programie także prelekcje tematyczne, pokazy tańca, a o g. 21 koncert muzyki z epoki Jane Austen.
KOSZALIN. Tegoroczna Noc Muzeów nawiązuje do wystawy „Koszalin od średniowiecza do współczesności” i jubileuszu 750-lecia lokacji miasta. Potrwa w sobotę od g. 17.50 do północy, nie tylko w Muzeum przy ulicy Młyńskiej 37-39. Muzealnicy zapewniają, że program nie ograniczy się do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji, bo na dziedzińcu odbędzie się średniowieczny jarmark. W obozowisku wojów będzie można spróbować dawnych potraw, zapoznać się z pracą snycerza czy rogownika, obejrzeć kramy kupców, zobaczyć, jak wybijano monety, posłuchać dźwięków instrumentów muzycznych sprzed wieków, obejrzeć pojedynki rycerskie oraz popisy żonglerskie i akrobatyczne kuglarzy. Chętni za pomocą kopii zabytkowych form wykonają ozdobne pierniki lub zmierzą się z trudną sztuką kaligrafii. Ważnym elementem Nocy Muzeów będzie inscenizacja nadania praw miejskich, wybicie okolicznościowej monety upamiętniającej lokację i pierwszy – w najnowszej historii miasta – konkurs na najgłośniejszego klikona.
Nadto na Rynku Staromiejskim można brać udział w wielkoformatowej grze planszowej „Koszalin MD” i rodzinnej grze miejskiej „Koszalin 750” w obrębie średniowiecznych murów. Przewodnicy PTTK oprowadzą po najciekawszych zabytkach Koszalina, a wraz z członkami Stowarzyszenia Roweria będzie można wybrać się na rowerowy rajd szlakiem muzeów i galerii. Pomiędzy niemal dwudziestoma miejscami do zwiedzania wytyczono trasy bezpłatnych autobusów MZK. Ten sobotni rozkład jazdy z zaznaczonymi liniami przejazdów dostępny jest na stronie internetowej (www.muzeum.koszalin.pl). ©℗
(reg)
Fot. Wiesław Miller