Zapraszamy na kolejny Szczeciński Wtorek, comiesięczną dyskusję o sprawach współczesnej tożsamości i tożsamości miejsca, w którym żyjemy. Spotkanie odbędzie się we wtorek (14 listopada, godz. 17) w Salonie Czytelniczym ProMedia (al. Wojska Polskiego 2), filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.
Jest listopad, jesień, tradycyjny czas rozmów i rozmyślań o sprawach ostatecznych. Uczestnicy dyskusji, szczecińscy naukowcy, będą rozmawiać o różnych obrazach śmierci w kulturze dawnej i współczesnej, o zagadnieniach związanych z etyką badań nad zmarłymi z dawnych czasów, zasadnością współczesnych ekshumacji, o przypadkach rabowania i niszczenia grobów, o naszym rozumieniu śmierci. Będą zastanawiać się nad tym, jaki wpływ mają te wydarzenia na tych, których już nie ma i na tych, którzy jeszcze są. Wyjaśnień będą szukać w historii, psychice, a przede wszystkim w kulturze.
Spotkanie poprowadzi dr Marta Chmiel-Chrzanowska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Wśród panelistów będą także: dr hab. Iwona Teul z Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n. md. Andrzej Ossowski, kierownik Katedry Genetyki Sądowej PUM, oraz Krzysztof Kowalski, kierownik działu archeologii w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Organizatorami Szczecińskich Wtorków są: Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych US, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie i „Kurier Szczeciński”.
Na spotkanie wstęp wolny.
(b.t.)
Marta Chmiel-Chrzanowska, doktor, archeolog, adiunkt w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka m.in. pracy „Społeczność kultury wielbarskiej”. Jej zainteresowania badawcze obejmują okres wpływów rzymskich, teorię badań nad śmiercią w archeologii, badania nad stresem środowiskowym i jego wpływem na decyzje osadnicze w okresie wpływów rzymskich.
Krzysztof Kowalski, archeolog i kustosz muzealny z wieloletnim stażem, uczestnik wykopalisk, kierownik działu archeologii w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Jako badacz zajmuje się głównie młodszą epoką kamienia oraz dziejami badań i zbiorów archeologicznych na Pomorzu. Autor, współautor i redaktor kilkudziesięciu publikacji oraz kilku ekspozycji.
Andrzej Ossowski, dr nauk medycznych, biolog, genetyk, kryminalistyk, antropolog sądowy, przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN w Szczecinie, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej PUM, autor wielu artykułów naukowych, przeszło 3000 ekspertyz sądowych, pomysłodawca i współtwórca Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.
Iwona Teul, doktor habilitowana, antropolog, wykładowca na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie (Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej i Klinicznej). W pracy badawczej zajmuje się analizą szczątków prahistorycznych i historycznych, współpracuje z archeologami. Jest członkiem zespołu Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.