czwartek, 13 sierpnia 2020.
Strona główna > Kultura > Szczeciński Wtorek: Debata o wielokulturowości

Szczeciński Wtorek: Debata o wielokulturowości

Szczeciński Wtorek: Debata o wielokulturowości
Data publikacji: 2018-05-07 23:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:49
Wywietleń: 1750 326435

Czy Szczecin jest miastem wielokulturowym? Czy wielokulturowe jest Pomorze Zachodnie? Na takie pytania spróbujemy odpowiedzieć 8 maja, w czasie kolejnego Szczecińskiego Wtorku.

Środa (9 maja) zgodnie z uchwałą Parlamentu Europejskiego, to doroczny Dzień Europy. Został ustanowiony w rocznicę ogłoszenia w 1950 r. przez Roberta Schumana, ówczesnego ministra spraw zagranicznych Francji, planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która – jak się później okazało – dała początek Unii Europejskiej.

Wspólnota powstała pięć lat po zakończeniu drugiej wojny światowej, dzięki determinacji głównie dwóch dotychczasowych wielkich wrogów, Francji i Niemiec, aby jednoczyć państwa Europy wokół idei bezpieczeństwa i pokoju. Unia Europejska tę ideę dziedziczy.

W przeddzień Dnia Europy zapraszamy do Salonu ProMedia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie (al. Wojska Polskiego 2, godz. 17.30) na kolejny Szczeciński Wtorek. Dyskusja będzie dotyczyć wielokulturowości Szczecina i Pomorza Zachodniego. O problemie tym dyskutuje dziś cała Europa.

W rozmowie wezmą udział: dr hab. prof. US Janusz Mieczkowski, kierownik Zakładu Dziejów Najnowszych i Polityki Etnicznej Instytutu Politologii i Europeistyki US, autor prac o polityce etnicznej i wyznaniowej, historii nacjonalizmów i komunikacji społecznej, dr hab. prof. US Jörg Hackmann z Zakładu Europejskich Studiów Porównawczych US, autor m.in. prac o  kulturze pamięci i polityce historycznej po 1945 r., przemianach społecznych, kulturowych i politycznych na pograniczach, historii regionu Bałtyku w XIX i XX i społeczeństwie obywatelskim oraz Jan Syrnyk, przewodniczący Rady Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie, przewodniczący oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

Rozmowę poprowadzi red. Bogdan Twardochleb („Kurier Szczeciński”). Wprowadzeniem do kolejnego Szczecińskiego Wtorku była rozmowa z prof. Januszem Mieczkowskim, zamieszczona w naszej gazecie 4 maja.

Na spotkanie w Salonie ProMedia zapraszają:

Małgorzata Ludwiczek, kierownik Punktu Informacji Europejskiej Europe-Direct w Szczecinie,

Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie,

prof. Adam Makowski, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego,

Tomasz Kowalczyk, redaktor naczelny „Kuriera Szczecińskiego”.

(b.t.)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

PiSzcząca bida
Co tu mówić o wielokulturowości, skoro niektórzy w tym mieście nie posiadają ani jednej kultury, inaczej mówiąc żadnej.
2018-05-09 10:30:48
sz-n
miasto wielokulturowe? to zależy co mamy na myśli, czasem przemknie w sklepie jakaś muzułmanka, w budzie z kebabem też można zauważyć obsługę innej narodowości, albo niemców w marketach lub ukrainców na budowach i w autobusach - to taka szarość codzienna.
2018-05-08 00:16:30

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie