Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Szczecińscy literaci ogłosili konkurs poetycki

Data publikacji: 06 marca 2023 r. 22:47
Ostatnia aktualizacja: 07 marca 2023 r. 09:29
Szczecińscy literaci ogłosili konkurs poetycki
Józef Bursewicz publikował teksty także w "Kurierze Szczecińskim".  

Szczeciński oddział Związku Literatów Polskich ogłasza VIII Międzynarodowy Konkurs Poetycki im. Józefa Bursewicza O Złotą Metaforę.  Prace można nadsyłać do 31 marca tego roku. 

Konkurs adresowany jest do twórców zrzeszonych i niezrzeszonych, którzy ukończyli szesnasty rok życia. Tematyka utworów jest dowolna. Swoją poezję razem z wypełnionymi załącznikami należy wysłać na adres: Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 90, 70-482 Szczecin. Można również nadesłać zgłoszenie za pomocą poczty elektronicznej na maila: konkurs@zlpszczecin.pl. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej zlpszczecin.pl.

Główną nagrodą jest statuetka Złota Metafora. Zostaną przyznane również wyróżnienia i zauważenia. Uroczyste ogłoszenie wyników zaplanowane jest na czerwiec 2023 roku. Wydarzenie ma się odbyć w Wilii Lentza w trakcie Szczecińskiej Wiosny Poezji. Ta impreza organizowana jest przez szczeciński oddział Związku Literatów Polskich od 2016 roku i z roku na rok się rozwija. Odbywa się nie tylko konkurs, ale również spotkania z poezją i innymi dziedzinami sztuki, które się przenikają ze słowem pisanym.

Inicjatywa szczecińskich literatów to dobra okazja, by przypomnieć sylwetkę Józefa Bursewicza. Urodził się 7 grudnia 1927 roku w Wilnie w rodzinie inteligenckiej.  Jako repatriant przybył do Szczecina w lipcu 1945 roku. Zameldowano go jako pięćsetnego mieszkańca miasta. W latach 1948-1951 studiował w Poznaniu medycynę, z której zrezygnował po pierwszych sukcesach literackich. Brał żywy udział w życiu artystycznym miasta. Współredagował almanach "Dom nad Odrą" (1955). W czerwcu 1956 roku na łamach szczecińskiego tygodnika „Ziemia i Morze” opublikował program poetyckiej grupy Metafora, którego współtwórcami byli poeci: Andrzej Dzierżanowski, Ryszard Grabowski i Janusz Krzymiński. Pojawienie się grupy określono niezwykle ważnym wydarzeniem w literackim życiu Szczecina. Swoje utwory drukował na łamach m.in. „Ziemi i Morza” „Tygodnika Zachodniego”, „Nowych Sygnałów”, „Życia Literackiego”, „Poglądów”, „Kameny”, „Współczesności”, „Nadodrza” oraz miesięcznika „Szczecin”. Jako przedstawiciel szczecińskiego środowiska literackiego uczestniczył w zjazdach ZLP i „Wiosnach poetyckich”. Pisał teksty dla teatrzyków studenckich, m.in. dla „Skrzata”. W „Kurierze Szczecińskim” zamieszczał recenzje z wystaw i imprez kulturalnych. Dał się również poznać jako ceniony krytyk twórczości plastycznej. Artykuły na ten temat podpisywał pseudonimem Jerzy Rustem. Należał do grona uznanych tłumaczy z języka rosyjskiego i białoruskiego oraz do grona nielicznych tłumaczy z języka jidysz. Zmarł 5 marca 1982 w Szczecinie. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym.

©℗ (as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gg
2023-03-07 09:08:45
No i fajnie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA