czwartek, 19 września 2019.
Strona główna > Kultura > Szczecinianki na Eurowizji. Będą reprezentować Polskę

Szczecinianki na Eurowizji. Będą reprezentować Polskę

Szczecinianki na Eurowizji. Będą reprezentować Polskę
Data publikacji: 2019-02-15 16:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-17 20:43
Wywietleń: 1427 376046

Polskę w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji będzie reprezentować szczeciński zespół Tulia. W tym roku ta impreza odbędzie się w Izraelu, w Tel Awiwie.

Tulia to grupa składająca się z czterech wokalistek: Patrycji Nowickiej, Dominiki Siepki, Joanny Sinkiewicz i Tulii Biczak, które łączą klasyczne wokale z folkową muzyką i nowoczesną produkcją. Doświadczenie sceniczne oraz umiejętności wokalne i taneczne dziewczyny przez wiele lat szlifowały w Zespole Pieśni i Tańca „Szczecinianie”. I to właśnie z tą formacją artystki po raz pierwszy nagrały cover Depeche Mode w wersji folkowej – „Enjoy the Silence”. Ta wersja stała się hitem internetu i zachwyciła cały świat. Jakiś czas potem wspomniane cztery wokalistki nagrały tę piosenkę raz jeszcze, ale już pod szyldem Tulia.

W maju ubiegłego roku formacja wzięła udział w konkursie premier podczas Festiwalu w Opolu z piosenką „Jeszcze Cię Nie Ma". Grupa zdobyła trzy statuetki: nagrodę jurorów i publiczności oraz nagrodę specjalną od ZAiKS. Zaraz po festiwalu w Opolu wokalistki wydały swój debiutancki album zatytułowany Tulia. Krążek pokrył się platyną oraz dotarł do 7. miejsca najczęściej kupowanych płyt. Ostatnim utworem, który promował album jest piosenka „Pali się".

Warto dodać, że Polska, po czterech latach przerwy, powróciła do tzw. wyboru wewnętrznego. Telewizja Polska zrezygnowała bowiem w tym roku z krajowych eliminacji, powierzając wybór reprezentanta kraju specjalnie powołanej komisji konkursowej.

Podobnie jak w poprzednich latach, Eurowizja będzie podzielona na dwa półfinały, które odbędą się kolejno 14 i 16 maja. Polska piosenka zostanie zaprezentowana w pierwszym półfinale. Wielki finał tegorocznej rywalizacji odbędzie się 18 maja 2019 roku. W imprezie wezmą udział łącznie 42 państwa.

(MON)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie