Szczeciński antykwariusz Wojciech Lizak pokazał w Bazylice św. Jana w Berlinie wystawę dotyczącą Antoniego Radziwiłła oraz jego rodziny. Radziwiłłowie odgrywali dużą rolę w życiu stolicy Niemiec w latach 20. i 30. XIX w.
Centralnym punktem ekspozycji był pałac Radziwiłłów, jeden z najbardziej efektownych w Berlinie. Tłem były zamek myśliwski w Antoninie oraz siedziba Antoniego Radziwiłła w Poznaniu. Cel wystawy: pokazanie form obecności Radziwiłłów w kulturze Berlina z podkreśleniem roli Antoniego Radziwiłła.
W Polsce wiedza o roli Radziwiłłów w tworzeniu i animowaniu kultury jest pamiętana, a w Niemczech poszła w zapomnienie, uważa Wojciech Lizak. Tymczasem Antoni Radziwiłł tworzył i animował kulturę w Berlinie z przychodów swoich ordynacji.
Wystawa miała charakter edukacyjny. Postać Antoniego Radziwiłła miała zmniejszyć niemiecki deficyt pamięci o Polakach jako animatorach kultury oraz zredukować niekorzystną asymetrię we wzajemnym postrzeganiu. Podstawą scenariusza była epistolografia rodziny Radziwiłłów. To źródło w wiedzy o roli Antoniego Radziwiłła, o epoce i realiach życia arystokracji.
Na wystawie starannie wyeksponowane listy. Do tego w ekspozycji znalazły się: ikonografia, kartografia, wydawnictwa muzyczne, etc.
Wystawę finansowała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
(as)