Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

KOC od ministra

Data publikacji: 01 kwietnia 2017 r. 17:01
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:37
KOC od ministra
 

Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, w sobotę w Szczecinie ogłosił start nowego modelu opieki zdrowotnej nad kobietą w ciąży, w trakcie porodu i połogu. Opieka ma być kompleksowa i skoordynowana. Do tego programu (KOC) w Zachodniopomorskiem włączyły się trzy szpitale - ze Szczecina i Polic. To placówki wyspecjalizowane w prowadzeniu ciąży z powikłaniami. Ta nowa jakość powstaje m.in. w związku z zapisami ustawy „Za Życiem". Minister zapowiedział koniec z procedurami i świadczeniobiorcami. Ich miejsce mają zająć opieka i pacjent.

- W służbie zdrowia nie jest dobrze - przyznawał minister. - Polska nadrobiła już duże zaległości, które powstały w epoce poprzedniej. Ale nasze oczekiwania bardzo wzrosły. Bo Polska otworzyła się na świat, ludzie jeżdżą za granicę i dostrzegają, że u nas jest trochę gorzej. To „trochę, jest łagodnym określeniem, bo niezadowolenie jest powszechne. Pomysły na poprawę sytuacji dotychczas rożnie wychodziły. Jest rzeczą oczywistą, że to władze kraju są odpowiedzialne za zapewnienie ochrony zdrowia wszystkim obywatelom. Podejmowano zaś próbę wycofania się z tej odpowiedzialności i powierzenia sprawy wolnemu rynkowi. To nienowoczesne i nieeuropejskie. Nie praktykuje się tego w żadnym, dobrze pod tym względem zorganizowanym, kraju na zachodzie Europy. Bo tam lecznictwo szpitalne jest prowadzone niemal wyłącznie przez podmioty publiczne, albo takie, które działają non-profit. Musimy zawrócić z tej drogi. To nie jest łatwe, bo mamy tutaj zderzenia nie tylko z racjami, ale z coraz większą ilością interesów, które już zaistniały w służbie zdrowia.

Minister zwracał uwagę na wdrożone do tej pory programy rządowe wspierające rodzinę - bezpłatne leki dla seniorów, „500 plus", szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci.

Do programu „Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży, podczas porodu i połogu" weszły trzy szpitale z naszego regionu: dwa kliniczne SPSK nr 2 i SPSK nr 1 (na szczecińskich Pomorzanach i w Policach) oraz szpital specjalistyczny w szczecińskich „Zdrojach". W tym modelu opieki kobieta w ciąży i po porodzie oraz jej dziecko mają być objęte kompleksowym wsparciem: medycznym i psychologicznym (jeśli potrzebne), z całodobowym dostępem do telefonicznej konsultacji.

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, odwiedził też w sobotę działającą w strukturach PUM (utworzoną we współpracy z IPN) Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmu.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SromotnikBezwstydny
2017-04-02 09:42:22
Minister:"... u nas jest trochę gorzej." Ja:było żle, jest gorzej a będzie tragicznie! Minister odwiedził:"..utworzoną we współpracy z IPN) Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmu." Niechby zobaczył jak wygląda np. Przychodnia Kolejowa w Sz-nie...
Sister superiors
2017-04-02 09:28:36
@Gość: wczorajsze pogłoski jakoby podłączono internet w Tworkach potwierdzają się. Weź Gość swoją porcję leków, dobrze radzę !
Gosc
2017-04-01 17:48:33
I tak trzymac, nareszcie madre decyzje, oby w innych dziedzinach tez wrocil rozsadek i odpowiedzialnosc za wiekszosc POLAKOW! Prywatyzacji i kapitalu bez narodowosci po kaszubsku juz dosyc.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA